Komár tigrovaný sa objavil už aj na Považí. Je len otázkou času, kedy sa udomácni, vyhovuje mu teplejšia zima

3.11.2024 11:33

Aj na sklonku jesene sa na Slovensku opäť objavil nebezpečný komár tigrovaný. Tento invázny druh bol pred dvomi dňami pozorovaný v okolí Považskej Bystrice, píše portál iMeteo.sk.

komár tigrovaný
Foto: TASR/AP

Prvý jedinec komára tigrovaného bol na Slovensku zaznamenaný už začiatkom tohto roka v Bratislave. Odvtedy sa tento agresívny druh rozšíril a bol videný na viacerých miestach po celom Slovensku, píše portál o počasí.

Bodnutie hrozí aj cez deň

Komár tigrovaný je známy svojou schopnosťou bodnúť aj počas dňa a prenáša nebezpečné vírusy, medzi ktoré patrí západonílsky vírus, dengue, chikungunya, Zika a žltá zimnica.

Podozrivé uštipnutia by sa nemali podceňovať, keďže môžu mať vážne následky, dokonca aj smrteľné.

Vedci začiatkom júla objavili v Bratislave vajíčka komára tigrovaného:

Tento druh komára je ľahko rozpoznateľný vďaka svojim charakteristickým čiernym a bielym pruhom na tele a nohách, pričom dospelé jedince dosahujú veľkosť od dva do 10 milimetrov.

Obavy z nákazy sú zatiaľ prehnané

Slovenskí odborníci však ubezpečujú, že zatiaľ nie je dôvod na obavy z prenášaných chorôb, ako sú ebola, vírus Zika či horúčka dengue. Aby komár tigrovaný preniesol nákazu, musel by najprv pichnúť infikovanú osobu a potom ďalšieho človeka, čo je v súčasnosti na Slovensku nepravdepodobné.

Napriek tomu odborníci varujú, že je len otázkou času, kedy sa ázijský komár tigrovaný udomácni na Slovensku a vytvorí stabilnú populáciu. Mierne zimy a teplejšie letá vytvárajú čoraz vhodnejšie podmienky pre jeho rozšírenie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok