Prežil zimu a usídlil sa. Invázny ázijský komár, ktorý prenáša nebezpečné vírusy, si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu

3.7.2024 10:10 , Aktualizované: 3.7.2024 12:10

Invázny ázijský komár tigrovaný si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu. V bratislavskom Ružinove, kde ho vlani zaznamenali, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu prezimovať a usídlil sa tam.

komár tigrovaný
Foto: SAV

Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková. Na overení prezimovania invázneho komára spolupracujú vedci Biomedicínskeho centra SAV s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy.

Je ľahko rozoznateľný

"Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka," priblížila Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV. Doplnila, že od slovenských druhov komárov je ľahko rozoznateľný, pretože je čisto čierny, so snehovobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a s bielym pásikom na hrudi a hlave.

Na Slovensku zaznamenali podľa vedkyne tento druh komára už aj v roku 2012 v okolí Košíc. Vtedy sa mu ale na Slovensku nepodarilo usídliť.

Pre zabránenie šírenia vírusov je dôležité eliminovať tohto komára hneď na začiatku a nedovoliť, aby sa na Slovensku trvalo usídlil a množil, vysvetlila Čabanová. "Najviac sa mu darí v človekom vytvorených liahniskách - kontajneroch a nádobách s malým množstvom vody, kvetináčoch, odkvapoch, kanalizácii či v odpade naplnenom vodou. Preto je zníženie jeho počtu a zastavenie jeho rozmnožovania v rukách všetkých obyvateľov," podotkla.

Prenáša nebezpečné vírusy

Ide o pomerne veľkého komára a potenciálneho prenášača vírusov vrátane vírusu západonílskej horúčky (WNV). Komár tigrovaný sa rozšíril z Ázie do celého sveta prostredníctvom dovozu tovaru, napríklad pneumatík.

Prenáša 22 rôznych vírusov vrátane exotických vírusov dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Na Slovensku cirkuluje západonílsky vírus a vírus Usutu. Exotické vírusy ako dengue, chikungunya a Zika sa u nás lokálne nešíria, tvrdia vedci. Všetky doterajšie ľudské prípady nákazy sú podľa nich importované. "Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy, takže jeho výskyt neznamená automaticky šírenie prenosných ochorení," doplnili.

Ako zneškodniť larvy komára?

Larvicídy BTI vo forme tabliet sú účinné aj v prípade lariev komára tigrovaného. Hlavné mesto ich poskytuje majiteľom a nájomcom záhrad a rodinných domov aj tento rok. Tablety je možné si vyzdvihnúť v budove magistrátu či na miestnych úradoch všetkých mestských častí. Uviedol to hovorca Bratislavy Peter Bubla.

"Výskyt tohto komára neznamená automaticky aj šírenie prenosných ochorení. Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy," podotkol Bubla s tým, že netreba robiť žiadnu paniku. Zároveň mesto situáciu priebežne konzultuje s odborníkmi. Priblížil, že hlavné mesto aj tento rok intenzívne monitoruje liahniská komárov a eliminuje miliardy lariev prostredníctvom larvicídu BTI.

Liahniská sa podľa mesta nachádzajú aj na miestach, kde nemajú ako zasiahnuť. "Zvlášť to platí v prípade komára tigrovaného, ktorý sa množí práve v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy," ozrejmil Bubla. Mesto odporúča verejnosti z menších nádob vodu pravidelne vylievať a tablety BTI použiť pre väčšie sudy s vodou či nezarybnené jazierka.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok