Minimálna mzda sa v roku 2026 zvýši. Podľa odhadov porastie o približne sto eur, tvrdí Tomáš

23.10.2024 12:44 , Aktualizované: 24.10.2024 07:20

Minimálna mzda sa v roku 2026 podľa kvalifikovaných odhadov zvýši v medziročnom porovnaní o približne sto eur. V nasledujúcom roku by mala byť minimálna mzda na úrovni 816 eur, pričom v nasledujúcom roku by mala dosiahnuť sumu 920 eur.

Vplyvom ďalšieho rastu by sa mala následne v roku 2027 dostať na úroveň 970 eur, uviedol to v stredu (23. októbra) po schválení novely zákona o minimálnej mzde minister práce Erik Tomáš.

Nová legislatíva

"Tu máte možnosť vidieť, ako nová legislatíva zmení celú situáciu. V roku 2025 je určená minimálna mzda ešte po starom, keďže nedošlo k dohode medzi sociálnymi partnermi v tomto roku a starý automat určoval túto minimálnu mzdu, tak minimálna mzda v roku 2025 je 816 eur. Ale keď sa v budúcom roku sociálni partneri nedohodnú, nový automat už stanoví minimálnu mzdu omnoho vyššiu ako bola doteraz," uviedol Tomáš.

Rýchlejší rast minimálnej mzdy by mal znamenať taktiež rýchlejšie stúpanie za príplatky za prácu v noci a počas víkendov. V tejto súvislosti minister poukázal na fakt, že zvýšenie automatu z 57 % na 60 % bude predstavovať rozdiel na príplatkoch v hodnote 11 miliónov eur pri súčasnom celkovom objeme 800 miliónov eur.

Toto navýšenie tak považuje za zvládnuteľné pre podnikateľský sektor.

Napĺňajú európsku smernicu

Novelou zákona by sa malo zároveň posilniť kolektívne vyjednávanie.

Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa by mali byť rozšírené tak, že pokiaľ sa reprezentatívne organizácie odborov a zamestnávateľov v konkrétnom sektore dohodnú na nových podmienkach, tieto podmienky budú platiť pre všetkých zamestnancov v konkrétnom sektore, doplnil Tomáš.

"My týmto balíkom, touto legislatívou, napĺňame európsku smernicu, pretože európska smernica požaduje od svojich členských štátov primeranú minimálnu mzdu, ako aj posilnenie kolektívneho vyjednávania. A som rád, že sme to stihli v čase na to určenom, pretože mali sme to stihnúť do polovice novembra," uzavrel šéf rezortu.

Pozrite si tlačovú besedu ministra Tomáša z 23. októbra.

Viskupič: Zvýšenie minimálnej mzdy uškodí najslabším

Podpredseda SaS Marián Viskupič vyjadril nesúhlas so zvyšovaním minimálnej mzdy, pričom strana SaS bola jediná, ktorá hlasovala proti. Podľa Viskupiča zvýšenie minimálnej mzdy poškodí najslabších a zabrzdí ekonomický rast.

Tvrdí, že mzdy by mali rásť prirodzene, keď sa zamestnávatelia uchádzajú o zamestnancov, a nie prostredníctvom umelých zásahov štátu.

Upozornil tiež, že zvýšenie minimálnej mzdy môže viesť k rušeniu pracovných miest a negatívne ovplyvní najmä malé firmy, ktoré môžu stratiť konkurencieschopnosť a byť nútené ukončiť svoju činnosť.

Podpora PS ale s výhradami

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) zvýšenie minimálnej mzdy podporilo, hoci má voči nemu výhrady.

PS si myslí, že jej zvýšenie nevyrieši platy v štátnej ani verejnej správe, keďže bez príplatkov nedosahujú ani úroveň minimálnej mzdy.

Poslanci do parlamentu preto predniesli dva pozmeňujúce návrhy, ktoré vláda zamietla. Jeden z nich sa týkal zvýšenia odvodovej odpočítateľnej položky, čím by sa podľa opozičného poslanca Štefana Kišša (PS) zvýšili čisté príjmy nízkopríjmových zamestnancov.

Druhým návrhom bola úprava tarifného minima pri vyjednávaní kolektívnych zmlúv v štátnej a verejnej správe.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok