Výhražné maily zaskočili pedagógov, nevedeli, ako chrániť deti. V Považskej Bystrici sa preto rozhodli učiteľov vyškoliť
Agresivita v spoločnosti stúpa a nevyhýba sa ani našim školám. Posledné mesiace sa stretli učitelia aj žiaci s fyzickým násilím aj s nebezpečným vyhrážaním. V Považskej Bystrici sa rozhodli pre takéto situácie pedagógov vyškoliť. Najali na to špecialistov z Česka. Na Slovensku totiž chýbajú.
Výhražný mail
Desiatky slovenských škôl posledné mesiace opakovane čelilo výhražným e-mailom. Nahlásené bomby vyhnali deti z tried. Evakuácia bola pre niektoré traumatickou skúsenosťou.
"Tie situácie, ktoré boli tak nás trošku zaskočili a nevedeli sme ako sa správne vlastne zachovať, chrániť deti, zamestnancov," povedala riaditeľka ZŠ Nemocničná Zuzana Slaninková
Hovorkyňa mesta Považská Bystrica Iveta Kováčiková hovorila o traume detí, ktoré plakali. "Hľadali sme aj my spôsob, ako pomôcť pedagógom, aby boli na takéto situácie pripravení," dodala.
Mesto zabezpečilo pre učiteľov špeciálny výcvik. A to preto, aby vedeli zachovať chladnú hlavu v nebezpečných situáciách a deti zbytočne nevystrašili.
"Deti sú ako emocionálna huba. To znamená, že oni prvé čo vnímajú je emocionálne nastavenie autority a v tomto prípade autorita je učiteľka," vyjadril sa školiteľ a bývalý policajt Jiří Basl.
Anonym nahlásil bombu na univerzite v Bratislave, poznáme obsah výhražného e-mailu. Prípad má v rukách NAKA
Čo robiť v krízových situáciách?
Ďalší školiteľ Ernest Naď hovorí, že v krízových situáciách veľakrát odchádza jemná motorika, odchádza vedomá činnosť, a je dobré, keď potom rozhodnutie za učiteľov urobí nejaký bezpečnostný protokol. "Dôležitá je preto mentálna a psychologická príprava učiteľov. Školitelia ich okrem teórie vystavia rôznym modelovým situáciám, ktoré musia vyriešiť," myslí si.
Basl vysvetlil, že pokiaľ chcú učitelia ovládať deti v krízovej situácii musia byť "ten pevný bod, tá pevná skala a tie deti pokiaľ vidia, že je tam tá autorita, ktorá vie čo s nimi má robiť, nejako stojí, nejako s nimi komunikuje, tak máte možnosť riešiť tú situáciu nielen priamo v tej kríze, ale aj potom".
Podľa školiteľa z toho vyplýva, že si deti neodnesú traumu. Seminár je akreditovaný českým Ministerstvom školstva. Na Slovensku v súčasnosti neexistuje spoločnosť, ktorá by takúto akreditáciu mala.
Pozrite si archívnu reportáž z 10. septembra 2024 o bombových hrozbách na školách.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac