Iránsky vodca varoval šéfa Hizballáhu pred smrťou. Radil mu, aby utiekol z Libanonu
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí varoval šéfa libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha len niekoľko dní pred jeho smrťou, že ho Izrael plánuje zabiť, a radil mu, aby utiekol z Libanonu do Iránu.
Teraz má vážne obavy z možnej infiltrácie izraelských tajných služieb aj do najvyšších poschodí iránskeho establishmentu.
Píše o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tri iránske zdroje. Nasralláh zomrel minulý piatok pri izraelskom nálete na podzemnú centrálu Hizballáhu v Bejrúte.
Chameneí varoval Nasralláha
Bezprostredne po explóziách telekomunikačných zariadení členov Hizballáhu 17. septembra Chameneí vyzval Nasralláha, aby pricestoval do Iránu s tým, že tam pre neho bude bezpečnejšie, povedal Reuters nemenovaný vysokopostavený iránsky predstaviteľ. Chameneí pritom odkazoval na správy tajných služieb, ktoré naznačovali, že Izrael má vo vnútri Hizballáhu svojich agentov a chystá sa Nasralláha zabiť. Nasralláh si však bol svojou bezpečnosťou istý a úplne dôveroval svojmu okoliu, uviedol tento zdroj.
Chameneí urobil druhý pokus a minulý týždeň poslal za šéfom Hizballáhu do Libanonu svojho vyslanca, aby mu varovanie osobne tlmočil a prinútil ho k odchodu do Iránu. Nasralláh však trval na tom, že v Libanone zostane. Oním poslom bol vysoko postavený veliteľ iránskych revolučných gárd, brigádny generál Abbás Nílforúšán, ktorý zomrel spolu s Nasralláhom v jeho podzemnom bunkri, kam v piatok prenikla séria izraelských bômb.
USA si vytýčili hranice. Biden odmieta podporiť Izrael, ak sa rozhodne cieliť na na jadrové zariadenia
Raketový útok
Chameneí, ktorý sa od soboty zdržiava na bezpečnom mieste v Iráne, v utorok osobne nariadil odpáliť na Izrael salvu takmer 200 rakiet, uviedol ďalší vysokopostavený iránsky predstaviteľ. Tento útok bol podľa vyhlásenia revolučných gárd okrem iného odvetou za smrť Nasralláha a Nílforúšána.
Obavy Iránu o Chameneího bezpečnosť a strata dôvery tak vo vnútri Hizballáhu a iránskeho establishmentu, ako aj medzi nimi navzájom, boli viditeľné v rozhovoroch s celkovo desiatimi zdrojmi, píše Reuters. Zdroje agentúry vykresľovali situáciu, ktorá by mohla skomplikovať efektívne fungovanie takzvanej Osi odporu, teda aliancie protiizraelských nepravidelných ozbrojených skupín v regióne pod vedením Iránu.
„Dôvera, ktorá držala všetko pohromade, sa vytratila,“ povedal jeden zdroj Reuters. Najvyšší vodca „už neverí nikomu“, povedal iný zdroj blízky iránskemu vedeniu.
Izrael zahájil pozemnú operáciu v dedinách na juhu Libanonu. Hizballáh zaútočil pri hraniciach so Sýriou
Hizballáh hľadá vodcu
V Libanone sa Hizballáh podľa siedmich zdrojov Reuters snaží spamätať zo zabitia svojho vodcu hlboko v jeho bunkri a je v šoku z toho, ako úspešne izraelské tajné služby do organizácie prenikli. Vzniknutý zmätok navyše hnutie sťažuje výber vodcu nového, pretože sa obáva, že ho ohrozí pokračujúca infiltrácia izraelských tajných služieb, uviedli zdroje. Hizballáh sa zdráha oficiálne menovať Nasralláhovho zástupcu, keďže sa chce zjavne vyhnúť tomu, aby sa vzápätí stal terčom ďalšieho izraelského atentátu.
„Irán v podstate prišiel o svoju najväčšiu investíciu za rad posledné desaťročia,“ povedal Reuters Magnus Ranstorp, expert na Hizballáh zo Švédskej univerzity obrany. Významné škody, ktoré Izrael za posledné dva týždne spôsobil Hizballáhu, podľa neho znížili schopnosť Iránu udrieť sprostredkovane na Izrael priamo na jeho hraniciach.
„Iránom to otriaslo v základoch. Ukazuje to, ako hlboko je infiltrovaný tiež Irán: Nezabili len Nasralláha, zabili aj Nílforúšána,“ ktorý bol podľa Ranstorpa dôverným vojenským poradcom Chameneího.
V Libanone našli telo vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha. Neboli na ňom spozorované žiadne viditeľné rany
Irán prešetruje možnú infiltráciu
Nasralláhova smrť prinútila iránske úrady, aby dôkladne prešetrili možnú infiltráciu do vlastných radov, od mocných revolučných gárd až po významných bezpečnostných činiteľov, uviedol druhý vysokopostavený iránsky zdroj Reuters. Zameriavajú sa najmä na tých, ktorí cestujú do zahraničia alebo majú príbuzných žijúcich mimo Iránu.
Teherán začal podozrievať niektorých členov gárd, ktorí cestovali do Libanonu, povedal jeden zdroj. Znepokojenie vyvstalo, keď sa jeden z nich začal vypytovať, kde sa Nasralláh pohybuje, a najmä sa zaujímal o to, ako dlho sa bude zdržiavať na konkrétnych miestach. To vyvolalo rozruch v iránskych spravodajských kruhoch a táto osoba bola spolu s niekoľkými ďalšími zatknutý. Rodina podozrivého, ktorého zdroj neidentifikoval, vzápätí odcestovala z Iránu.
V Libanone súčasne začal Hizballáh rozsiahle vyšetrovanie s cieľom očistiť sa od izraelských špiónov a po detonáciách pagerov a vysielačiek vypočul stovky členov, povedali Reuters tri zdroje v Libanone. Pátranie viedol šéf oddelenia vnútornej bezpečnosti Nabíl Kaúk, uviedol zdroj blízky Hizballáhu. Vyšetrovanie podľa tohto zdroja išlo rýchlo, kým však Kaúka deň po zavraždení Nasralláha zabil ďalší izraelský nálet na južnom predmestí Bejrútu.
Nasralláhova smrť je kľúčová. Nebol obyčajný terorista, bol to pán terorista, uviedol Netanjahu
Pozrite si reportáž z 2. októbra 2024 o iránskych útokoch.