Pri prideľovaní peňazí na kultúru nedošlo k pochybeniam, zistil NKÚ. Fondy i ministerstvo však zlyhali pri kontrole

dnes 10:28 , Aktualizované: dnes 11:41

Závery auditu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) týkajúce sa verejnoprávnych kultúrnych fondov potvrdili to, na čo súčasné vedenie Ministerstva kultúry SR od začiatku svojho pôsobenia v rezorte poukazovalo.

ministerstvo kultúry
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Skonštatovala to ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). "Vo fondoch sa šafárilo, kontrolný systém ministerstva za Natálie Milanovej a Silvie Hroncovej zásadne zlyhal," zdôraznila.

Šimkovičová skritizovala bývalé ministerky

Poukázala na zistenie NKÚ, že v rokoch 2021 až 2023 sa vo Fonde na podporu umenia (FPU) a v Audiovizuálnom fonde (AVF) vyplácali peniaze členom odborných hodnotiacich komisií v rozpore s pravidlami.

"Zásadne pochybilo aj ministerstvo pod vedením Natálie Milanovej a Silvie Hroncovej, pretože zanedbávalo svoje povinnosti. Zlyhalo pri kontrolách účelnosti prerozdeľovania verejných peňazí a následného zmluvného plnenia. Nedostatočne takisto vyžadovalo presadzovanie svojich strategických priorít," dodala ministerka.

Nemali stanovené priority

Upozornila na to, že v rokoch 2021 - 2023 získali verejnoprávne fondy na podporu kultúry zo štátneho rozpočtu viac ako 158 miliónov eur.

"Je preto priam alarmujúce, že moje predchodkyne nezaujímalo, ako sa vo fondoch hospodári. Ministerstvo takisto pod ich vedením nemalo záujem robiť štátnu kultúrnu politiku cez verejnoprávne fondy, a preto si pre túto oblasť nestanovilo ani žiadne priority," uviedla ministerka Šimkovičová.

NKÚ odhalil závažné porušenia

"Pri rozhodovaní o pridelení peňazí z fondov na kultúru kontrolóri neodhalili závažné porušenia postupov v rozhodovaní. Procesy vyhlasovania výziev i prijímania žiadostí boli transparentné a kritériá pre posudzovanie výziev mali jasné pravidlá," potvrdil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.

Kontrola podľa neho preukázala, že pravidlá boli porušené najmä pri vyplácaní odmien a náhrad členov odborných komisií vo Fonde na podporu umenia (FPU) a v Audiovizuálnom fonde (AVF).

"Boli financované z prostriedkov určených na podpornú činnosť," vysvetlil Ivančo. Dodal, že v FPU bola v preverovanom období členom odborných komisií vyplatená suma bezmála 420 000 eur, v AVF viac ako 489 00 eur eur.

Odmeny boli vyplácané korektne

"Vo FPKNM boli odmeny a náhrady hodnotiteľov dotácií a štipendií rozpočtované a vyplácané korektne z prostriedkov určených na prevádzkovú činnosť, suma sa dostala na úroveň 133 000 eur," dodal zástupca NKÚ.

Za problém označil aj kontrolu zúčtovania pridelených prostriedkov. "Kontrolný úrad auditom nezískal uistenie, že fondové inštitúcie v rezorte kultúry dokážu preveriť a preverili v primeranej miere účelnosť rozdeľovaných verejných financií a či prijímatelia prostriedkov konali tak, ako sa fondu zmluvne zaviazali," vysvetlil.

Finančné kontroly prebiehali s oneskorením

Kontrolný úrad zistil, že FPU a Fond na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) vykonávali administratívne finančné kontroly s výrazne dlhým časovým oneskorením od predloženia vyúčtovaní, ktoré predstavovalo približne štyri roky, prípadne povinné kontroly vôbec nevykonávali.

"FPU nevykonal kontrolu vo viac ako 12 800 predložených vyúčtovaniach, čo sa dotýka každého druhého podporeného projektu a FPKNM si nesplnil povinnosť v dvoch tretinách prípadov," konkretizoval ďalej Ivančo. I monitorovanie a finančné kontroly priamo u prijímateľov boli len výnimočné.

Nedostatočnú finančnú, administratívnu kontrolu skonštatovali kontrolóri aj v prípade ministerstva kultúry. "V preverovanom období urobilo ministerstvo kontrolu len v jednom prípade, a to v roku 2021 v FPU, pričom tento audit bol vykonaný práve na základe podnetu NKÚ," priblížil Ivančo.

Absencia strategických zámerov

NKÚ tiež poukazuje na fakt, že rezort kultúry zanedbával možnosť jasne určiť, na podporu akých priorít, projektov bude prednostne použitých 20 percent zo štátneho príspevku v FPU a FPKNM. "Rezort kultúry síce určil priority v FPU, avšak nestanovil podiel z príspevku a nevykonával ani kontrolu ich plnenia. Vo FPKNM svoj vplyv na rozhodovanie o použití časti podpory zo štátneho rozpočtu nevyužil vôbec," objasnil podpredseda NKÚ.

Upozornil i na absenciu strategických zámerov a dlhodobých koncepcií rozvoja audiovizuálnej kultúry a priemyslu, ktoré mal rezortu zo zákona predložiť Audiovizuálny fond.

V prípade AVF kontrolóri varujú tiež pred rizikami vo finančnom riadení tohto fondu, ktoré sa týkajú plnenia záväzkov, ak tempo rastu týchto záväzkov bude pokračovať bez primeraného navýšenia finančných zdrojov.

Pozrite si archívnu reportáž o kultúrnom štrajku z 5. septembra 2024:

Témy: MK NKÚ fondy
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok