Izrael a Hizballáh hovoria, že nechcú vojnu, ale obe strany sú na ňu pripravené. Čo sa od rána deje na Blízkom východe?
Nedeľňajšia ranná výmena útokov medzi Izraelom a Hizballáhom sa javí ako významná eskalácia, informuje z Jeruzalema redaktor BBC Jon Donnison. Obe strany sú na vojnu pripravené, no hovoria, že ju nechcú.
Mier v nedohľadne
Diplomati sa už niekoľko týždňov snažia zabrániť tomu, aby kríza v Gaze prerástla do širšieho regionálneho konfliktu.
Spojené štáty varovali, že pretrvávajúce zlyhanie pri dohode o prímerí a prepustení rukojemníkov medzi Izraelom a Hamasom môže viesť k zlyhaniu tohto diplomatického úsilia.
Napriek intenzívnemu tlaku USA však rozhovory o uzavretí dohody o prímerí pre Gazu po viac ako 10 mesiacoch vojny neviedli k ničomu.
Izraelská armáda tvrdí, že je pripravená viesť vojnu na dvoch frontoch: v Gaze a na jej severnej hranici s Libanonom. Ale Hizballáh všetci považujú za oveľa impozantnejšiu silu ako Hamas.
Odhaduje sa, že má okolo 150-tisíc rakiet, z ktorých niektoré sú schopné dosiahnuť ciele v Izraeli.
Jeho bojovníci, z ktorých niektorí bojovali vo vojne v Sýrii, sú dobre vycvičení a lepšie vybavení ako bojovníci Hamasu.
Obe strany sú pripravené
Takmer rok po konflikte v Gaze však niektorí pochybujú, či má Izrael chuť na ďalšiu vojnu. Do bojov v Gaze boli povolané státisíce záložníkov izraelskej armády.
Mnoho Izraelčanov, najmä tí zo severu, však tvrdia, že s Hizballáhom treba vyjednávať.
Od začiatku vojny v Gaze boli evakuované zo svojich domovov desaťtisíce ľudí, ktorí tam žijú. Mnohí prišli o svoje podnikanie.
Aj v južnom Libanone boli desaťtisíce ľudí nútené opustiť svoje domovy kvôli obavám z izraelských útokov.
Lídri Izraela a Hizballáhu tvrdia, že nechcú ďalšiu vojnu v plnom rozsahu. Obe strany však deklarujú, že sú na to pripravené, dodáva redaktor BBC.