Slovnaft potvrdil, že dodávky ropy zastavil Lukoil, nie Ukrajina. Ruská firma tak mala spraviť kvôli sankciám
Problémy s dodávkami ropy od ruskej spoločnosti Lukoil pokračujú. Ruský dodávateľ, ktorý sa dostal na sankčný zoznam Ukrajiny, z dôvodov "vyššej moci" dodávky cez Ukrajinu zastavil.
Spoločnosť Slovnaft, ktorá má s Lukoilom dlhodobý kontrakt, od začiatku júla neobdržala od tohto dodávateľa žiadnu dodávku ropy.
V stredu (7. augusta) o tom informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
Európska komisia ubezpečuje: Ukrajinské sankcie voči Lukoilu neohrozujú dodávky ropy na Slovensko a do Maďarska
Porušenie dohody s Úniou?
"Slovnaft odvtedy vyvíja maximálne úsilie, aby náhradné dodávky ropy v tomto kritickom období pre Slovensko, ako i región zabezpečil. Keďže ide o krátkodobé riešenie, paralelne s tým Slovnaft a Skupina MOL spolu so zástupcami štátov pracujú na vyriešení problému, aby boli dané dlhodobé garancie na prepravu ropy," uviedol Molnár bez ďalších podrobností.
Pozastavenie dodávok ropy od spoločnosti Lukoil potvrdilo Ministerstvo hospodárstva SR v polovici júla. Viacerí predstavitelia vládnej koalície označili obmedzenie dodávok ropy cez Ukrajinu za porušenie asociačnej dohody s Európskou úniou (EÚ).
Európska komisia ale Slovensku a Maďarsku oznámila, že energetická kríza nehrozí a existujú alternatívne možnosti dodávok cez ropovod Adria. Navyše, ostatné ruské spoločnosti dodávajú ropu cez ropovod Družba bez obmedzení.
Môže ropa potiecť potrubím z Pobaltia? Viac v rozhovore s analytikom Radovanom Potočárom:
Ružovo to nevidia ani odborníci
Za zlú správu pre slovenských podnikateľov označila pozastavenie časti dodávok ruskej ropy Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).
"Zlá preto, že to môže priniesť zvýšenie cien nafty a benzínu, a tým aj ďalšie zníženie konkurencieschopnosti našich výrobcov a poskytovateľov služieb," uviedol v utorok (6. augusta) na sociálnej sieti predseda Zahraničnoobchodného výboru SOPK Július Kostolný.
Odporúčania Komisie EÚ, aby sme začali dovážať ropu cez chorvátsku Adriu, kde cena komodity a najmä prepravné poplatky výrazne zdražejú cenu tejto komodity, svedčia podľa Kostolného o tom, že obchodnú politiku neriadia v Bruseli dobrí gazdovia.
"Opäť sa potvrdzuje, že v oblasti spoločnej obchodnej politiky EÚ vládne chaos a každý členský štát si háji svoje záujmy po svojom," dodal Kostolný.