Krádeže, pozvánky na pohreby či plánovanie útokov. Organizátori olympiády riešia aj nešportové incidenty
Olympijské hry v Paríži sú v plnom prúde. Športovci predvádzajú svoje majstrovstvo a robia ľuďom v rodných krajinách radosť. Avšak, ani takáto celosvetová športová udalosť, ktorá siaha až pred náš letopočet, sa nezaobišla bez incidentov, ktoré poškvrňujú celý priebeh hier.
Vyhrážky smrťou
Francúzska polícia začala aj vyšetrovanie vyhrážok smrťou, ktoré dostali traja izraelskí športovci.
Príslušníci boja proti počítačovej kriminalite tiež vyšetrujú zverejnenie osobných údajov športovcov na sociálnych sieťach a snažia sa o ich odstránenie, uviedla prokuratúra vo vyhlásení.
Izraelské Národné riaditeľstvo pre kybernetiku vo svojom vyhlásení napísalo, že po vyšetrovaní dospelo k záveru, že iránski hackeri vytvárali kanály na sociálnych sieťach, aby zverejnili osobné údaje členov izraelskej delegácie a posielali im výhražné správy. Informovala o tom agentúra Reuters.
Dvaja izraelskí športovci - vlajkonosič pri otváracom ceremoniáli Peter Paltchik a plavec Meiron Amir Cheruti - dostali pred hrami mrazivé pozvánky na vlastné pohreby. List športovcom podpísala skupina, ktorá sa označila ako „Organizácia na obranu ľudu“.
„Organizácia na obranu ľudu oznamuje, že má v úmysle poškodiť akúkoľvek izraelskú prítomnosť na olympijských hrách,“ píše portál The Mirror.
Zopakovanie intifády
„Osud sionistov bude rovnaký ako osud Palestínčanov v Gaze, ak sa sionisti budú naďalej všetkým vyhrážať. Preto vás do Paríža 2024 nepozývame. Ak prídete, berte do úvahy, že máme v úmysle zopakovať udalosti z Mníchova 1972. V každom okamihu budete čakať na útok - na letisku, v hoteli a na uliciach, ktoré patria len nám. Ani vlna zatýkania proti našej organizácii nás nezastaví pred uskutočnením nášho plánu. Pripravte sa na intifádu!“ píše sa v liste.
Podľa serveru Britannica je intifáda jedno z dvoch ľudových povstaní Palestínčanov na Západnom brehu a v Pásme Gazy, ktorých cieľom bolo ukončiť izraelskú okupáciu týchto území a vytvoriť nezávislý palestínsky štát. Výsledkom oboch povstaní bolo viac ako 5-tisíc mŕtvych Palestínčanov a približne 1 400 Izraelčanov.
Izraelský olympijský výbor bol v stave vysokej pohotovosti v súvislosti s bezpečnosťou svojich reprezentantov po tom, čo bolo odoslaných 15 emailov s hrozbou zopakovania scén z olympijských hier v Mníchove v roku 1972. Informovala o tom agentúra Reuters.
Olympiáda v Paríži má za sebou prvý víkend, Slováci zatiaľ bez medaily. Čo ďalej čaká našich športovcov?
Nešportový incident
Medzinárodná futbalová federácia potrestala kanadskú ženskú reprezentáciu za škandál so sledovaním súperiek prostredníctvom dronu. Kanadskému družstvu odobrala na olympijskom turnaji šesť bodov a udelila ročný dištanc hlavnej trénerke a dvom jej asistentom. Kanadská futbalová federácia navyše musí zaplatiť pokutu 200-tisíc švajčiarskych frankov (približne 209-tisíc eur).
Incident vypukol, keď výprava Nového Zélandu podala sťažnosť Medzinárodnému olympijskému výboru po tom, ako spozorovala neznámy dron počas tréningu svojho tímu v St. Etienne.
Francúzska polícia operátora dronu krátko po incidente zadržala a ukázalo sa, že ho pilotoval člen kanadského personálu.
Oba tímy sa stretli v A-skupine olympijského turnaja, Kanaďanky v úlohe obhajkýň zlata zvíťazili 2:1. Následne zdolali aj domáce Francúzky rovnakým výsledkom. Víťazný zásah padol v 102. minúte, išlo o nadpriemerne dlhý nadstavený čas. Napriek dvom výhram má však Kanada na konte nula bodov pre rozhodnutie FIFA.
Obhajkyne odohrajú ešte jeden duel v základnej skupine proti Kolumbii v stredu 31. júla, kde musia bezpodmienečne zvíťaziť, aby sa dostali zo základnej skupiny do vyraďovacej fázy aspoň z tretieho miesta.
Keď prišiel na kurt, vypískali ho. Holanďan kedysi sedel za znásilnenie 12-ročného dievčaťa, dnes hrá na olympiáde
Padli tresty
Hlavnú trénerku kanadskej reprezentácie Bev Prestmanovú, ktorá na OH v Tokiu priviedla tím k titulu, už v piatok 26. júla prepustili z olympijského tímu. Koučka podľa informácií Kanadského olympijského výboru o používaní dronu vedela. V sobotu 27. júla navyše dostala od FIFA aj ročný zákaz činnosti.
Už v stredu 24. júla museli po vypuknutí kauzy predčasne opustiť OH v Paríži asistentka trénerky Jasmine Manderová a Joseph Lombardi, neakreditovaný analytik kanadskej asociácie. Obaja tiež dostali ročné tresty.
"Priestmanová a dvaja jej asistenti boli uznaní zodpovednými za nevhodné správanie a porušenie princípov fair play," uviedla FIFA vo svojom stanovisku.
Pozrite si reportáž z 27. júla o reakciách na otvárací ceremoniál hier:
Znehodnocoval ženy
A napokon - televízna sieť Eurosport stiahla zo svojho komentátorského tímu Boba Ballarda. Dôvodom je jeho poznámka na adresu austrálskych plavkýň, ktoré triumfovali v štafete 4x100 m voľným spôsobom.
"No, ženy práve končia. Viete, aké sú ženy. Ponevierajú sa, robia si mejkap," uviedol Ballard v živom vysielaní.
"Počas spravodajského segmentu Eurosportu povedal komentátor Bob Ballard nevhodný komentár. Z tohto dôvodu bol vylúčený z nášho tímu komentátorov s okamžitou platnosťou," citovala z vyhlásenia Eurosportu agentúra DPA.