Nedostatok vojakov a malá nádej na zisky. Rusko a Ukrajinu čaká tretie krvavé leto na fronte

2.7.2024 00:00

Ukrajinu a Rusko pravdepodobne čaká krvavé leto s tisíckami mŕtvych, v ktorom žiadna zo strán nedosiahne veľké zisky. Ani jedna strana sa nezdá byť schopná rozhodujúceho prelomu, píše americký The Wall Street Journal v analýze situácie na bojisku.

Rusko, Ukrajina, vojaci
Foto: TASR/AP (ilustračná fotografia)

Tretie leto vo vojnovom režime

Situáciu charakterizujú statické obranné línie na približne 1 100 kilometrov dlhom fronte, zatiaľ čo vojna rozpútaná Ruskom vo februári 2022 vstupuje do tretieho leta. A podobá sa podľa denníka šachovej partii, v ktorej každá strana presúva svoje figúrky v snahe získať výhodu bez toho, aby inde musela ustúpiť.

Ukrajinská armáda, ktorá nedávno otupila nebezpečnú ruskú ofenzívu poznačenú nedostatkom vojakov, podniká protiútoky v dedinách na severovýchodnej hranici. Medzitým – 320 kilometrov na juhovýchod – sa ruské sily tlačia ku kľúčovej zásobovacej ceste, ktorá pomáha udržať ukrajinskú obranu obliehaných miest v tejto oblasti, píše WSJ.

Na oboch stranách budú obete

Pre Ukrajinu, ktorej minuloročná protiofenzíva neuspela, sa úlohou dňa zdá byť použitie novododaných západných zbraní na udržanie existujúcich pozícií. Rusko zrejme bude pokračovať vo svojom drvivom prístupe a obetuje veľké množstvo vojakov pre malé zisky, mieni vysokopostavený predstaviteľ z ukrajinských bezpečnostných zložiek.

"Nemajú (Rusi) dosť vojakov (aby dosiahli väčší postup pri Charkove)," povedal.

"Keby tam presunuli vojská, oslabia tým iné úseky frontu," dodal.

Útok na taktické ciele

Kým frontové línie sa veľmi nehýbu, obe strany sa snažia nepriateľovi zasadiť údery v tyle, aby si zlepšili situáciu pred príchodom zimy. Rusko svojími strelami a dronmi mieri na elektrárne a ďalšie objekty infraštruktúry, čím vyradilo polovicu kapacít na výrobu elektriny a spôsobilo postupné vypínanie elektriny v mnohých mestách.

Rusko tiež zasypáva ukrajinské obranné pozície kĺzavými bombami. V júni po prvý raz zvrhlo aj trojtonovú verziu kĺzavej bomby.

Aké zbrane používa Ukrajina a Rusko?

Ukrajina naopak využíva strely dlhého doletu dodané Spojenými štátmi a ich spojencami v snahe odrezať Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 a ktorý predstavuje ruskú slabinu vzhľadom na geografickú izoláciu od ruskej pevniny.

"Aj keď Rusko stále dosahuje čiastkové úspechy na bojisku, zdá sa, že Ukrajinci strategicky šikovne zasadzujú svoje údery a presúvajú svoje sily – a držia sa," povedal vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu.

Európa dodáva Kyjevu zbrane, no nemôže sa nimi brániť. Väčšina krajín sa nezhoduje s otázkou použitia západných zbraní na Ukrajine.

Pozrite si archívnu reportáž z 29. mája 2024.

Rusko zaskočilo Ukrajinu

Ruský útok podniknutý na konci mája v Charkovskej oblasti zrejme ukrajinské sily zaskočil. Ruské jednotky postupujúce v dvoch smeroch rýchlo obsadili niekoľko dedín a severnú časť mesta Vovčansk. Ukrajina vyslala posily a rýchlo zastavila ruský postup.

Rusko tvrdilo, že sa snaží vytvoriť nárazníkovú zónu. Ale po tom, ako vláda amerického prezidenta Joea Bidena dovolila Ukrajine použiť americké zbrane na útoky na nepriateľské pozície vo vnútri Ruska, hodnota nárazníkovej zóny pre Rusko klesla, uviedol vysokopostavený predstaviteľ západných spravodajských služieb.

Analytici o ruskom zámere

Ukrajinskí predstavitelia a vojenskí analytici tvrdia, že ruským zámerom bolo tiež stiahnutie ukrajinských síl z iných úsekov frontu, ako aj to, aby sa Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto, dostalo na dostrel ruského delostrelectva.

Po tom, ako ukrajinskí obrancovia zastavili ruský postup, snažia sa Rusi dať dokopy dosť vojakov, aby sa znovu mohli pokúsiť o postup.

Zdá sa, že Rusko bolo schopné nahradiť svoje straty náborom nových regrútov, ale silné opotrebenie jednotiek robí akýkoľvek ďalší posun predvídateľným. Napriek tomu Rusi postupujú vpred na východe Doneckej oblasti, ktorej prezident Vladimir Putin dal prioritu po pripojení jej okupovanej časti k Rusku.

Najhorší deň pre Rusov

V júni ruské sily prenikli k východnému okraju mesta Časov Jar. Vyvíjajú tiež tlak severozápadne od mesta Avdijivka, ktoré predstavuje pre Rusko jedinú väčšiu tohtoročnú korisť, aby ohrozili zásobovaciu cestu pre Časov Jar.

Tieto zisky však pohlcujú sily. Moskva len v jediný deň, 14. mája, prišla o približne 1 500 vojakov, čo bol podľa ukrajinskej rozviedky a ďalšej spravodajskej služby najhorší deň pre Rusov od začiatku vojny.

"Ruské zisky sú vykúpené za strašnú cenu," povedal spravodajský dôstojník zo Západu.

Pokúsi sa Rusko o rozsiahlu ofenzívu?

Ukrajinských stratégov a ich západných poradcov znepokojuje otázka, či sa Rusko počas leta pokúsi o rozsiahlu ofenzívu. Kyjev má celkom dobré spravodajské informácie o situácii na bojisku a dokáže zaznamenať, že sa ruské sily chystajú zaútočiť, uviedol spravodajský dôstojník.

„Vyvodiť z toho strategický zámer môže byť ťažké,“ pripustil a dodal, že Rusi počas vojny podnikli útoky, s ktorými štandardné vojenské poučky nepočítajú.

Ukrajina bola schopná vytvoriť dosť síl, aby nahradila straty a vytvorila si určité zálohy, ale na vlastnú ofenzívu by potrebovala oveľa viac vojakov.

Pozrite si archívnu reportáž z 25. júna 2024 o historickom okamihu pre Ukrajinu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok