Posledné rokovanie parlamentu pred letom sa skončilo. Poslanci v závere schválili zmeny v Audiovizuálnom fonde

28.6.2024 09:33 , Aktualizované: 28.6.2024 16:11

Poslanci Národnej rady SR ukončili rokovanie a čaká ich dvojmesačná pauza. V piatok 28. júna schválili niekoľko návrhov, posledný bol z dielne SNS o Audiovizuálnom fonde.

parlament
Foto: ta3/Michaela Fratričová

Zmeny v Audiovizuálnom fonde

O poskytnutí financií na podporu audiovizuálnej kultúry nebude po novom rozhodovať riaditeľ Audiovizuálneho fondu (AVF), ale rada. Počet členov rady sa zvýši na 13, pričom piati členovia budú menovaní priamo ministrom kultúry bez návrhu.

Hlasovaním o novele zákona o AVF poslanci ukončili 15. schôdzu. Ďalšia riadna schôdza parlamentu je podľa harmonogramu naplánovaná až po lete. Začať sa má 10. septembra.

Dozorná komisia bude mať po novom viac členov. Jej počet sa zvýši z troch na päť. Zmenu predkladatelia odôvodnili posilnením kontrolnej právomoci štátu vo fonde. Novela zvyšuje počet členov komisie, ktorých priamo menuje minister kultúry. Dvoch členov bude po novom voliť a odvolávať rada v tajnom hlasovaní. Troch členov bude vymenúvať a odvolávať minister kultúry, pričom jedného člena bude vymenúvať na návrh ministra financií.

Po novom bude úhrada odmeny alebo celkovej ceny práce, ktorá nie je zdaňovaná v SR, na účely poskytnutia dotácie na podporu audiovizuálneho priemyslu, oprávneným výdavkom za predpokladu, že priamo súvisí s realizáciou filmového projektu. Takýto druh oprávneného výdavku nebude môcť presahovať desať percent všetkých opravených výdavkov. Výška dotácie pre tento druh oprávneného výdavku má byť na úrovni 14 percent.

Uznesenie k deportáciám ukrajinských detí neprijali

Poslanci Národnej rady SR v piatkovom hlasovaní neprijali uznesenie k deportáciám ukrajinských detí do Ruska. To hovorilo okrem iného o odsúdení daných krokov aj výzve pre slovenskú vládu na pridanie sa k Medzinárodnej organizácii pre návrat ukrajinských detí. Návrh predložila skupina opozičných poslancov zo SaS.

"Od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy vo februári 2022 bolo násilne presunutých do Ruska 20.000 ukrajinských detí, avšak ukrajinské údaje hovoria, že počet týchto detí je niekoľkonásobne vyšší a pohybuje sa v státisícoch. Tieto deti sú osvojované ruskými rodinami a často sa stávajú obeťami rôznych druhov násilia vrátane sexuálneho či obeťami obchodovania s ľuďmi," odôvodnili predkladatelia návrh.

Predkladateľka návrhu Vladimíra Marcinková (SaS) kritizovala koalíciu za to, že nepodporila, aby sa Slovensko pridalo k 33 krajinám sveta, ktoré pomáhajú Ukrajine monitorovať a dohľadať unesené, Ruskom deportované deti. "Vláda sa odmieta pridať, pomôcť koalícii krajín, ktorá sa snaží týmto deťom vrátiť život, pretože sú rusifikované, násilne adoptované do iných ruských rodín, ich rodičia o nich nemajú žiadnu informáciu," povedala na tlačovej konferencii s tým, že medzinárodná koalícia krajín už časť detí dokázala vrátiť späť do svojich domovov. Vláda podľa Marcinkovej stratila akúkoľvek snahu zachovať si tvár pred svetom a toto jej konanie "je hanbou pre celú našu krajinu, ktorú reprezentuje".

Poslanci schválili úpravu bezodplatného prevodu pozemkov štátu v SPF

Bezodplatný prevod pozemkov štátu v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF) na obce a vyššie územné celky sa upraví. Návrh novely zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR poslanci Národnej rady SR v piatok definitívne schválili. Rokovali o ňom v skrátenom konaní.

"Cieľom návrhu zákona je upraviť bezodplatný prevod majetku štátu - pozemkov vo vlastníctve Slovenskej republiky v správe Slovenského pozemkového fondu - na obce a vyššie územné celky po vydaní kolaudačného rozhodnutia na stavbu, pod ktorou sú predmetné pozemky umiestnené," priblížil agrorezort v dôvodovej správe z návrhu novely.

Návrh zákona podľa MPRV reflektuje na dlhoročné problémy samosprávy, pričom samosprávu je potrebné vnímať ako živý organizmus s potrebou ho stále meniť, rozvíjať a modernizovať.

Samospráva aktuálne podľa agroministerstva nedisponuje dostatočnými finančnými prostriedkami. Obce a vyššie územné celky v rámci realizovania svojej modernizácie majú možnosť čerpať finančné prostriedky z európskych fondov, ktorú však sťažuje situácia okolo nevysporiadaných pozemkov. "Na základe uvedeného sa navrhuje, aby štátne pozemky v správe SPF boli bezodplatne prevedené do vlastníctva obcí a vyšších územných celkov za podmienok stanovených týmto návrhom zákona," doplnilo MPRV.

Poslanci odmietli tri návrhy PS, ktoré mali pomôcť študentom

Poslanci Národnej rady SR odmietli tri návrhy zákonov z dielne Progresívneho Slovenska (PS), ktorých cieľom bolo pomôcť študentom. Informovala o tom v piatok Tereza Mikáčová z mediálneho oddelenia hnutia.

"Je obrovská škoda, že vládna koalícia sa im opäť otočila chrbtom," uviedla podpredsedníčka PS a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík. Cieľom jej návrhu bolo prisúdiť študentom doktorandského štúdia nárok na nemocenské a dôchodkové poistenie. "Doktorandky, ktoré počas štúdia otehotnejú, dnes nemajú nárok na materské a rovnako ani otcovia - doktorandi, ktorí by na materskú chceli ísť," dodala Petrík.

Parlament neschválil ani návrh zákona o zvýšení odvodovej odpočítateľnej položky od poslanca NR SR Dávida Deja (PS). Návrh oslobodzoval brigádnikov od odvodov pri príjme do 286 eur. "Navrhovali sme tiež, aby sa odpočítateľná položka nasledujúce roky menila na základe výpočtu 20 % z priemernej mzdy," dodal Dej.

Cieľom návrhu zákona poslankyne NR SR Beáty Jurík (PS) bolo zaručiť, že študenti stredných a vysokých škôl, ktorí absolvujú stáž, za ňu dostanú zaplatené. "Parlament mal možnosť zastaviť vykorisťovanie mladých ľudí, ktorí pre nadobudnutie potrebných skúseností nútene akceptujú aj neplatené stáže," podotkla.

Pozrite si reláciu Tému z parlamentu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok