Ódor: Mier na Ukrajine má byť vyrokovaný v Moskve, nie v Bruseli. Podľa Beňovej zlyhal Borrell, keď nevyvinul žiadnu diplomatickú aktivitu

4.6.2024 22:17 , Aktualizované: 5.6.2024 07:37

V relácii Král na ťahu sa stretli lídri kandidátok do europarlamentu. Diskusie sa zúčastnili Ľudovít Ódor (PS), Monika Beňová (Smer-SD), Milan Uhrík (Republika) a Branislav Becík (Hlas-SD). Rozprávali sa o zelenej a obrannej politike EÚ, migračnom pakte a práve veta, postoji k vojne na Ukrajine a silnejšej spoločnej politike alebo posilnení národnostných záujmov.

král na ťahu
Foto: ta3

Výstup z EÚ

Ódor by rád predišiel rovnakému scenáru, aký mala Veľká Británia, keď podľa jeho slov chcel iba jediný politik výstup z Európskej únie, a to mu aj vyšlo.

Beňová ozrejmila, že Smer-SD nechce, aby Slovensko odišlo z EÚ. „Chceme len vecne hovoriť o tom, čo sa nám nepáči, s čím nesúhlasíme. Vadí mi táto kampaň a toto označovanie a ostrakizovanie Smeru.“

Obaja politici si vyjadrili nevôľu ohľadom kampane pred nachádzajúcimi eurovoľbami a ich „taktike“ ako pritiahnuť voličov.

Becík hovorí, že „nie je tomu tak a nikdy tomu tak nebude“, aby súhlasili s tým, že by sme opustili EÚ.

Postoj k Ukrajine

Líder kandidátky PS uviedol, že aj naďalej budú na strane Ukrajiny, ktorú napadlo Rusko. „Keď niekto chce mier, nemal by kandidovať do Bruselu, ale do Moskvy, aby ho tam vyjednal.“

Podľa Becíka treba vojny zastaviť. Chce, aby si obe strany sadli a konflikt ukončili. „EÚ je na pokraji a je na novom parlamente, aby sa nastavili nové pravidlá hry. Máme tu dom, ktorý je potrebné opraviť.“

Uhrík si myslí, že vojna na Ukrajine bola vyprovokovaná aj konkrétnymi krokmi západných krajín, najmä rozširovaním v NATO. „Ak sa majú nejaké peniaze a pomoc Ukrajine poslať, tak to má byť podmienené začatím mierových rokovaní.“

Vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell podľa Beňovej „obrovsky zlyhal“. „Nevyvinul absolútne žiadnu diplomatickú aktivitu a nechal to všetko plynúť.“

Právo veta

Pre Ódora je kľúčové, aby sa v EÚ vedelo lepšie a rýchlejšie reagovať. „Nemáme striktný názor na právo veta. Ja si viem predstaviť, že si necháme práva veta, ktoré v súčasnosti máme v tých troch oblastiach.“

Becík a strana Hlas-SD nie sú za to, aby sa právo veta zrušilo. „V Bruseli musí byť počutý silný slovenský hlas. To, čo nás trápi, musíme presadzovať.“

Beňová vymenovala tri oblasti, v ktorých musí byť zachované právo veta.

Uhrík potvrdil, že vždy hlasoval a vždy bude hlasovať proti zrušeniu práva veta.

Beňová ohľadom Green dealu, čiže Európskej zelenej dohode, avizovala, že Maroš Šefčovič potvrdil, že zmena v dohode bude jednou z prvých, ktorou sa bude nová európska komisia zaoberať.

Celú reláciu Král na ťahu si môžete pozrieť nižšie:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok