Ústavný súd pribrzdil trestnú novelu, sudcovia napadli časti o premlčacích lehotách aj kajúcnikoch. Čo vyčítajú vládnemu návrhu?
S novelou Trestného zákona sú nespokojní nielen občania na námestiach či opoziční politici, ale aj ústavní sudcovia. Tí zabrzdili viaceré paragrafy kontroverznej úpravy zákona. Redakcia ta3 vám prináša prehľad kľúčových bodov novely, ktorej ústavní sudcovia pozastavili účinnosť.
Novela novely
Koalícii popri prijatí novely Trestného zákona mnohí vyčítali nedostatočnú odbornú diskusiu, ale aj rokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.
Neskôr sa pod mušku kritiky dostali aj znížené premlčacie lehoty v trestnom čine znásilnenia či korupcie. Tento nedostatok sa koaliční poslanci snažia upraviť ďalšou novelou, a to aj napriek tomu, že pôvodnú novelu ešte nepublikovali v Zbierke zákonov, na čo poukázali aj ústavní sudcovia. Koalícia, naopak, kritizuje Ústavný súd, že novelu posudzuje, aj keď ešte nebola zverejnená v zbierke.
Medzitým sa novela dostala aj do prezidentského paláca, ktorú hlave štáte doručili až po šiestich dňoch od jej schválenia. Prezidentka zákon podpísala v piatok 16. februára 2024 a ešte v ten deň bol zákon doručený do parlamentu. „Pri dodržaní všetkých obvyklých postupov by zákon bol k dnešnému dňu (20. februára 2024) už publikovaný v Zbierke zákonov, čo sa však nestalo,” pripomenula prezidentka. Zákon nebol uverejnený ani v čase písania tohto článku.
Pozastavenie účinnosti
Zároveň sa hlava štátu obrátila na Ústavný súd, ktorému bol 19. februára doručený prezidentkin návrh na posúdenie ústavnosti novely. Ten už stihol potvrdiť, že pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Rozhodnutie pléna súdu ale nebolo jednomyseľné.
Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku.
Pozastavenie účinnosti sa netýka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ten sa ruší k 20. marcu, čo znamená prechod prokurátorov ÚŠP na Generálnu prokuratúru a presun ich prípadov na krajské prokuratúry.
Ústavný súd by sa nemal zaoberať neplatným zákonom, tvrdí Slašťan. Právnici vraj mlčia z obavy mediálneho lynču
Zverejnenie v zbierke zákonov
Rozhodnutie ústavných sudcov bude účinné až po zverejnení v Zbierke zákonov. Na ťahu je tým pádom predseda parlamentu Peter Pellegrini a minister spravodlivosti Boris Susko.
Šéf rezortu spravodlivosti uviedol, že bude dbať, aby sa pri zverejnení trestnej novely v zbierke zákonov dodržali všetky zákonné lehoty. Kedy presne sa novela publikuje, povedať nevedel.
Ústavní sudcovia tak prvýkrát v histórii rozhodli o pozastavení účinnosti zákona, ktorý ešte nevyšiel v zbierke zákonov. Podľa vlastných slov tak urobili z hrozby, že by sa nenaplnila ich právomoc pozastavovať činnosť zákonov.
Súd chce viac času, hovorí Susko
Susko je presvedčený, že “Ústavný súd nemá problém so samotným procesom schvaľovania, má problém skôr s obsahovou stránkou Trestného zákona“. Uviedol to v ta3 v relácii Téma.
“Pozastavením účinnosti Ústavný súd nič iné nepovedal, len to, že chce viac času na to, aby mohol posúdiť, či jednotlivé ustanovenia Trestného zákona sú alebo nie sú v rozpore s ústavou,“ povedal minister. Môže to podľa neho dopadnúť tak, že Ústavný súd posúdi, že ustanovenia nie sú s rozpore s ústavou a nadobudnú účinnosť v Trestnom zákone.
Pozrite si celú časť relácie Téma, v ktorej o novele Trestného zákona rozprával minister spravodlivosti.