Poslanci ukončili pondelkové rokovanie. Zrušenie ÚŠP je podľa opozície nehoráznosť, vetovaný kompetenčný zákon nie je v programe

8.1.2024 09:18 , Aktualizované: 8.1.2024 20:33

Poslanci Národnej rady SR ukončili pondelkové rokovanie 6. schôdze krátko po 20:00 h. Počas celého dňa debatovali o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. V rozprave vystúpili len opoziční poslanci. Do diskusie je písomne prihlásených približne ešte 50 rečníkov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

Parlament, NR SR
Foto: ta3/Denis Dufala

Predseda parlamentu Peter Pellegrini informoval, že minister spravodlivosti Boris Susko ako predkladateľ plánuje vystúpiť v utorok (9. 1.). Diskusia k návrhu bude pokračovať od utorka od 9:00 h.

Pozrite si vstup ta3 z NR SR:

Rokovanie začínajú diskusiou k návrhu vlády, aby sa o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 58 poslancov.      

Po odsúhlasení skráteného konania by mali poslanci rokovať o novele v prvom a následne aj v druhom čítaní. Nasledovať by mal návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a ďalšie rokovanie o tejto novele v prvom a druhom čítaní. Na programe schôdze je ešte viac ako 20 bodov, medzi nimi aj poslanecké návrhy zákonov.

Susko mal byť na dovolenke, zúčastňuje sa však rozpravy

V parlamente sa nachádza aj minister spravodlivosti Boris Susko. Opoziční poslanci na jeho prítomnosť reagovali naštvane, keďže mali schváliť novelu trestného zákona do konca roka, pretože Susko ohlásil, že má byť v januári na dovolenke.

Na rozpravu sa prišiel pozrieť aj premiér Robert Fico.

Grendel: novela pomôže páchateľom

Zrušenie ÚŠP je nehoráznosť, novela Trestného zákona pomôže viac páchateľom ako obetiam. Vyhlásil to poslanec Národnej rady SR Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) v pléne parlamentu počas diskusie o návrhu na prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní.

Grendel vidí v pretláčaní novelizácie v zrýchlenom režime záujem vládnej koalície o pomstu a o pomoc "svojim ľuďom" podozrivým z páchania ekonomických trestných činov a korupcie. Negatívne vníma aj návrhy na znižovanie trestov za majetkovú trestnú činnosť. Novelizáciu označil za morálnu a justičnú vlastizradu. Tvrdí, že v skrátenom konaní ide vláda zničiť spravodlivosť a ohroziť bezpečnosť Slovenska. Zmeny plynúce z novely označil za pozvánku na uplácanie a branie úplatkov.

Pripomenul aj výhrady Európskej komisie k procesu prijímania zmien.

Čo spadá pod závažné trestné činy? Podľa opozície sa mení systém

Rokovanie o zmenách v zrýchlenom režime kritizoval aj Branislav Vančo (PS). Pripomenul, že rokovanie v zrýchlenom režime je podľa zákona povolené v závažných prípadoch, keď sú ohrozené ľudské práva či pri hrozbe hospodárskych škôd a podobne. Obdobne to vníma aj Marián Čaučík (KDH).

S Grendelom a Vančom súhlasí aj Mária Kolíková (SaS). "Mení sa úplné nastavenie toho, čo spadá pod závažné trestné činy, na ktoré je naviazané ďalšie množstvo úprav a ustanovení, ktoré súvisia s možnosťou vôbec odstíhať závažné trestné činy," podotkla. Obáva sa zníženia efektivity vyšetrovania závažnej trestnej činnosti. Martina Holečková (KDH) upozornila aj na riziko, že Slovensko príde o možnosť čerpania eurofondov.

Plaváková: Novela je pre ľudí, ktorí si potrebujú zabezpečiť beztrestnosť

Skrátené legislatívne konanie sa využíva pri mimoriadnych prípadoch, no vládna koalícia ho využíva vo väčšine doposiaľ podaných návrhov. V diskusii v Národnej rade SR k návrhu na skrátené legislatívne konanie (SLK) pri vládnej novele Trestného zákona to uviedla poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko). Dodala, že návrh bol pripravený bez verejnej odbornej diskusie a vláda v tomto smere neplní vlastné programové vyhlásenie.

Plaváková pripomenula, že k SLK možno pristúpiť za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Dodala, že vláda predložila doposiaľ z 21 návrhov 15 v skrátenom konaní. Tieto návrhy by mal podľa nej preskúmať Ústavný súd SR.

 Súčasná vládna koalícia sa podľa nej v programovom vyhlásení vlády (PVV) tvárila, že zlú prax SLK z minulosti chce napraviť, no svoj program neplní. Píše totiž, že "uskutočňovaniu kľúčových rozhodnutí bude predchádzať konkrétna forma verejných konzultácií". O návrhu novely Trestného zákona podľa nej diskutovali len "trestnoprávni priatelia koalície". Vláda tiež podľa PVV sľubovala zvýšiť participáciu verejnosti pri prijímaní zákonov a iných právnych predpisov. Dodala, že predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa v minulosti viackrát negatívne vyjadril k SLK.

Novela je podľa Plavákovej pripravená narýchlo bez odbornej verejnej diskusie, pretože ju koalícia nepotrebuje. "Zmena je šitá na mieru na ľudí, ktorí majú problémy so súčasným znením a potrebujú zabezpečiť beztrestnosť," dodala.

Kompetenčný zákon zatiaľ nie je v programe

Do programu aktuálnej schôdze Národnej rady SR zatiaľ nezaradili novelu kompetenčného zákona, ktorú vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) avizoval, že o termíne by mohli hovoriť na poslaneckom grémiu v stredu.

Prezidentka mala výhrady k viacerým jeho ustanoveniam aj k legislatívnemu procesu. V rámci kompetenčného zákona malo od 1. januára vzniknúť aj nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.

Po prerokovaní novely kompetenčného zákona by mali zákonodarcovia rozhodnúť aj o novele zákona o odplatách v civilnom letectve.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok