Poslanci ukončili pondelkové rokovanie. Zrušenie ÚŠP je podľa opozície nehoráznosť, vetovaný kompetenčný zákon nie je v programe
Poslanci Národnej rady SR ukončili pondelkové rokovanie 6. schôdze krátko po 20:00 h. Počas celého dňa debatovali o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. V rozprave vystúpili len opoziční poslanci. Do diskusie je písomne prihlásených približne ešte 50 rečníkov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini informoval, že minister spravodlivosti Boris Susko ako predkladateľ plánuje vystúpiť v utorok (9. 1.). Diskusia k návrhu bude pokračovať od utorka od 9:00 h.
Pozrite si vstup ta3 z NR SR:
Rokovanie začínajú diskusiou k návrhu vlády, aby sa o novele rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 58 poslancov.
Po odsúhlasení skráteného konania by mali poslanci rokovať o novele v prvom a následne aj v druhom čítaní. Nasledovať by mal návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a ďalšie rokovanie o tejto novele v prvom a druhom čítaní. Na programe schôdze je ešte viac ako 20 bodov, medzi nimi aj poslanecké návrhy zákonov.
Susko mal byť na dovolenke, zúčastňuje sa však rozpravy
V parlamente sa nachádza aj minister spravodlivosti Boris Susko. Opoziční poslanci na jeho prítomnosť reagovali naštvane, keďže mali schváliť novelu trestného zákona do konca roka, pretože Susko ohlásil, že má byť v januári na dovolenke.
Na rozpravu sa prišiel pozrieť aj premiér Robert Fico.
Grendel: novela pomôže páchateľom
Zrušenie ÚŠP je nehoráznosť, novela Trestného zákona pomôže viac páchateľom ako obetiam. Vyhlásil to poslanec Národnej rady SR Gábor Grendel (klub Slovensko, KÚ, Za ľudí) v pléne parlamentu počas diskusie o návrhu na prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní.
Grendel vidí v pretláčaní novelizácie v zrýchlenom režime záujem vládnej koalície o pomstu a o pomoc "svojim ľuďom" podozrivým z páchania ekonomických trestných činov a korupcie. Negatívne vníma aj návrhy na znižovanie trestov za majetkovú trestnú činnosť. Novelizáciu označil za morálnu a justičnú vlastizradu. Tvrdí, že v skrátenom konaní ide vláda zničiť spravodlivosť a ohroziť bezpečnosť Slovenska. Zmeny plynúce z novely označil za pozvánku na uplácanie a branie úplatkov.
Pripomenul aj výhrady Európskej komisie k procesu prijímania zmien.
Čo spadá pod závažné trestné činy? Podľa opozície sa mení systém
Rokovanie o zmenách v zrýchlenom režime kritizoval aj Branislav Vančo (PS). Pripomenul, že rokovanie v zrýchlenom režime je podľa zákona povolené v závažných prípadoch, keď sú ohrozené ľudské práva či pri hrozbe hospodárskych škôd a podobne. Obdobne to vníma aj Marián Čaučík (KDH).
S Grendelom a Vančom súhlasí aj Mária Kolíková (SaS). "Mení sa úplné nastavenie toho, čo spadá pod závažné trestné činy, na ktoré je naviazané ďalšie množstvo úprav a ustanovení, ktoré súvisia s možnosťou vôbec odstíhať závažné trestné činy," podotkla. Obáva sa zníženia efektivity vyšetrovania závažnej trestnej činnosti. Martina Holečková (KDH) upozornila aj na riziko, že Slovensko príde o možnosť čerpania eurofondov.
Kto berie vážne Dankovu kandidatúru, pýta sa politológ. Ako potenciálne riziko pre Pellegriniho ho nevníma
Plaváková: Novela je pre ľudí, ktorí si potrebujú zabezpečiť beztrestnosť
Skrátené legislatívne konanie sa využíva pri mimoriadnych prípadoch, no vládna koalícia ho využíva vo väčšine doposiaľ podaných návrhov. V diskusii v Národnej rade SR k návrhu na skrátené legislatívne konanie (SLK) pri vládnej novele Trestného zákona to uviedla poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko). Dodala, že návrh bol pripravený bez verejnej odbornej diskusie a vláda v tomto smere neplní vlastné programové vyhlásenie.
Plaváková pripomenula, že k SLK možno pristúpiť za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Dodala, že vláda predložila doposiaľ z 21 návrhov 15 v skrátenom konaní. Tieto návrhy by mal podľa nej preskúmať Ústavný súd SR.
Súčasná vládna koalícia sa podľa nej v programovom vyhlásení vlády (PVV) tvárila, že zlú prax SLK z minulosti chce napraviť, no svoj program neplní. Píše totiž, že "uskutočňovaniu kľúčových rozhodnutí bude predchádzať konkrétna forma verejných konzultácií". O návrhu novely Trestného zákona podľa nej diskutovali len "trestnoprávni priatelia koalície". Vláda tiež podľa PVV sľubovala zvýšiť participáciu verejnosti pri prijímaní zákonov a iných právnych predpisov. Dodala, že predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) sa v minulosti viackrát negatívne vyjadril k SLK.
Novela je podľa Plavákovej pripravená narýchlo bez odbornej verejnej diskusie, pretože ju koalícia nepotrebuje. "Zmena je šitá na mieru na ľudí, ktorí majú problémy so súčasným znením a potrebujú zabezpečiť beztrestnosť," dodala.
NAKA začala trestne stíhať Blahu pre obraz Che Guevaru. KDH opäť začalo zbierať podpisy na jeho odvolanie
Kompetenčný zákon zatiaľ nie je v programe
Do programu aktuálnej schôdze Národnej rady SR zatiaľ nezaradili novelu kompetenčného zákona, ktorú vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) avizoval, že o termíne by mohli hovoriť na poslaneckom grémiu v stredu.
Prezidentka mala výhrady k viacerým jeho ustanoveniam aj k legislatívnemu procesu. V rámci kompetenčného zákona malo od 1. januára vzniknúť aj nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.
Po prerokovaní novely kompetenčného zákona by mali zákonodarcovia rozhodnúť aj o novele zákona o odplatách v civilnom letectve.