Stíhačky F-16 na Ukrajine? Je to risk, môžete s nimi bombardovať aj Kremeľ, uviedol západný analytik

25.2.2023 00:00

Rozhodnutie Nemecka, Spojených štátov a ďalších krajín poslať na Ukrajinu bojové tanky zašlo ďalej, než si mnohí ešte pred mesiacmi mysleli, že je realistické. Zjednotený Západ chce odraziť obnovenú ruskú ofenzívu a zahodil obavy, že pokročilejšie zbrane by mohli vyprovokovať ruského prezidenta Vladimira Putina, píše CNN.

Najdrahší nákup vojenskej techniky v histórii SR nebol v poriadku. Problémov so stíhačkami je viac
Foto: TASR/AP

Pomohlo by to?

Rovnako ako mnohé iné západné zbrane, ktoré sa doteraz poskytli Ukrajine, je nepravdepodobné, že stíhačky F-16 budú "magickou guľkou". 

"Nepovedal by som, že sami o sebe zmenia situáciu na bojisku," povedal Tim Sweijs, riaditeľ výskumu Haagskeho centra pre strategické štúdie. "Tanky, koordinácia pozemných jednotiek, raketové systémy s dlhším dosahom, ako je HIMARS, spolu so stíhačkami F-16 - táto kombinácia by mohla Ukrajine pomôcť zvrátiť situáciu." Kľúčovou prekážkou je rozsiahla ruská protivzdušná obrana, povedal Justin Bronk, vedúci výskumník v oblasti letectva v RUSI, Kráľovskom inštitúte spojených služieb.

"Myšlienka, že by západné stíhacie lietadlá umožnili Ukrajine vykonávať bojové vzdušné výpady nad ruským územím v akomkoľvek bežnom zmysle slova, je len fantázia," povedal Bronk. "Skutočnosť je taká, že západné stíhacie lietadlá budú tiež veľmi obmedzené hrozbou zo zeme-vzduch ruskými pozemnými systémami protivzdušnej obrany, tak ako sú v súčasnosti Ukrajinci."

Povedal, že stíhačky F-16 budú v dohľadnej budúcnosti prevažne obrannou zbraňou pre ukrajinskú armádu, vďaka čomu bude lepšia pri zostreľovaní ruských rakiet a obrane proti akýmkoľvek teraz už zriedkavým ruským náletom za frontovými líniami. Dokonca aj ako zbraň na ochranu pozemných jednotiek by sa stíhačky F-16 podľa neho mohli ukázať ako ošemetné zbrane.

"Väčšina západných rakiet typu vzduch-zem pre blízku vzdušnú podporu je optimalizovaná na zosielanie zo strednej nadmorskej výšky, a to v blízkosti frontových línií naozaj nie je efektívne kvôli hrozbe ruskej protivzdušnej obrany," povedal Bronk. Významná protivzdušná obrana Ukrajiny aj Ruska znamená, že rok po vojne žiadna krajina nezískala vzdušnú prevahu.

"Aby Ukrajina mohla efektívne využívať F-16, musela by dosiahnuť určitý stupeň vzdušnej prevahy," povedal Wijninga. "To znamená, že Ukrajina by musela v prvom rade zničiť ruské systémy protivzdušnej obrany S-400 a najlepšie aj S-300." 

"Západ by Ukrajincom musel umožniť dosiahnuť vzdušnú prevahu nad bojiskom."

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 2 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok