Stíhačky F-16 na Ukrajine? Je to risk, môžete s nimi bombardovať aj Kremeľ, uviedol západný analytik

25.2.2023 00:00

Rozhodnutie Nemecka, Spojených štátov a ďalších krajín poslať na Ukrajinu bojové tanky zašlo ďalej, než si mnohí ešte pred mesiacmi mysleli, že je realistické. Zjednotený Západ chce odraziť obnovenú ruskú ofenzívu a zahodil obavy, že pokročilejšie zbrane by mohli vyprovokovať ruského prezidenta Vladimira Putina, píše CNN.

Najdrahší nákup vojenskej techniky v histórii SR nebol v poriadku. Problémov so stíhačkami je viac
Foto: TASR/AP

Je to možné?

Aj keby sa západné štáty rozhodli poskytnúť Ukrajine F-16, darcovia by museli prekonať značné logistické prekážky, aby boli lietadlá prevádzkyschopné. "Poskytujeme im to, o čom si myslíme, že sú schopní prevádzkovať, udržiavať a opravovať,“ povedala minulý týždeň zástupkyňa tlačového tajomníka Pentagónu Sabrina Singhová. "F-16 je veľmi komplikovaný systém." Ukrajinských pilotov by bolo potrebné najskôr vycvičiť.

Jurij Ihnat, hovorca ukrajinského veliteľstva vzdušných síl, povedal CNN, že tento výcvik môže trvať od niekoľkých týždňov až po niekoľko mesiacov, v závislosti od skúseností pilota. Tlačový tajomník Pentagónu, brigádny generál Pat Ryder, tento týždeň potvrdil, že "nevie o žiadnych ukrajinských pilotoch, ktorí v súčasnosti trénujú v Spojených štátoch".

Bronk, analytik RUSI, uviedol, že Ukrajina má viac vycvičených pilotov bojových lietadiel. "Ak je niekto kvalifikovaným a skúseným pilotom stíhačiek na sovietskych typoch, je otázkou niekoľkých mesiacov, aby ho vycvičili na niečo ako F-16," povedal. Ďalej by Ukrajina musela určiť, ako a kde prevádzkovať bojové lietadlá.

Časť pokračujúceho úspechu Ukrajiny v lietaní na lietadlách napriek hrozbe ruského útoku pramení z používania menších leteckých základní. Bronk však varoval, že "väčšina ukrajinských základní je podľa západných štandardov dosť drsná, pokiaľ ide o povrch, a krátka“.

Najväčšou prekážkou môžu byť zložité režimy údržby pre F-16. Bidenova administratíva sa najskôr bránila vyslaniu bojových tankov M1 Abrams na Ukrajinu z dôvodu zložitosti údržby strojov poháňaných turbínou. Mnoho európskych krajín prevádzkuje F-16, vrátane susedného Poľska, čo znamená, že v zahraničí by sa mohli riešiť vážne problémy. Ale každodennú údržbu by museli vykonávať technici na Ukrajine.

"Sú to neuveriteľne zložité lietadlá, najmä z hľadiska softvéru," povedal Bronk. "A sú navrhnuté a vyrobené veľmi odlišným spôsobom od lietadiel MIG-29 a Suchoj-27, ktoré sú kvalifikovaní ukrajinskí technici zvyknutí prevádzkovať a udržiavať." V závislosti od toho, ako rýchlo by F-16 lietali, by sa v priebehu niekoľkých mesiacov mohli vycvičiť ukrajinskí technici alebo by mohli byť vyslaní západní technici na Ukrajinu, čím by sa však vystavili riziku ruského útoku.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 3 / 4
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok