ROZHOVOR: Jediným riešením je revolúcia, hovorí o situácii v Iráne organizátorka protestov Sepideh

Situácia v Iráne je čoraz horšia a nie je ľahostajná ani komunite Iráncov žijúcich na Slovensku. Sepideh Hasankhaniová (33) je hlavnou organizátorkou protestov v Bratislave a v rozhovore pre ta3 odpovedala aj na to, aké najväčšie rozdiely vníma medzi Slovenskom a domovskou krajinou a či si vie jedného dňa predstaviť návrat.

ROZHOVOR: Jediným riešením je revolúcia, hovorí o situácii v Iráne organizátorka protestov Sepideh
Foto: ta3/Nicolette Ftackova

Ako vnímate prístup a správanie k ženám na Slovensku? 

Ako Iránka žijúca v Európe, musím povedať, že sa mi páči, ako sa pristupuje k ženám na Slovensku. V Iráne som musela bojovať za základné ľudské práva - čo môžem povedať, čo si môžem obliecť, čo môžem robiť, a dokonca, ako mi je dovolené sa smiať! Takže si predstavte, aké to pre mňa bolo, prísť z takéhoto prostredia do demokratickej krajiny.

Hoci, musím povedať, že nikdy nenájdete úplne ideálne miesto, nezáleží či sa rozprávame o právach žien, mužov alebo zvierat. Vždy som však oceňovala prácu ľudsko-právnych aktivistov. Za akýkoľvek druh slobody, ktorý teraz máme, vďačíme im.

Podľa rodného listu moslimkou

Ste žena, cudzinka a pracujete v odbore, ktorý je stále viac vnímaný ako mužský, aj keď rokmi sa situácia mení. Ako k vám pristupujú vaši kolegovia?

Aj pre nich to bolo prekvapením, aktuálne sa nachádzame v tomto odbore dve ženy. Musím však povedať, že moji kolegovia sú veľmi nápomocní a uvítali nás, pretože chcú priniesť do tohto sektora viac rodovej rovnosti.

Irán je moslimská krajina s teokratickým režimom, znamená to, že je vedená podľa toho, čo hovorí islam. Aký systém by bol pre Irán 21. storočia podľa vás ideálny?

Na základe môjho rodného listu som tiež moslimkou. Verím, že ľudia by si sami mali vybrať svoju vieru. Akákoľvek ideológia akou je aj náboženstvo, nemôže občanom udávať pravidlá ako žiť.

Pre mňa by bol ideálny režim - sekulárny štát, čo znamená, že nie je vedený žiadnou náboženskou ideológiou, zároveň však zaručuje svojim občanom slobodu vyznania. Rešpektuje menšiny a odlišnosti.

Ako ste sami spomenuli, protesty sa nedejú len v Iráne, ale v celom svete. Nestáva sa často, že by smrť jedného človeka vyvolala nepokoje v tak obrovskom rozsahu. Prečo je to teraz inak?

Presne, Mahsina smrť otriasla celým svetom. Iránci sú týraní Islamským štátom už 44 rokov. Od masového zabíjania oponentov, skrz popravy a väznenie, až po vykorisťovanie iránskych zdrojov pre financovanie armády. Irán je štvrtou krajinou na svete s najväčšími zásobami ropy a druhou, čo sa plynu týka. My však z tohto bohatstva nemáme nič.

Naša vláda vždy štvala ľudí proti sebe, takže nikdy nepociťovali solidaritu a jednotu jeden s druhým. Myslím si, že heslo protestov: Žena, Život, Sloboda, ktoré vyvolala Mahsina smť má v sebe všetko. Ukázalo ľuďom, že sa môžu zjednotiť a jediným riešením je revolúcia.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 2 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok