ROZHOVOR: Jediným riešením je revolúcia, hovorí o situácii v Iráne organizátorka protestov Sepideh

Situácia v Iráne je čoraz horšia a nie je ľahostajná ani komunite Iráncov žijúcich na Slovensku. Sepideh Hasankhaniová (33) je hlavnou organizátorkou protestov v Bratislave a v rozhovore pre ta3 odpovedala aj na to, aké najväčšie rozdiely vníma medzi Slovenskom a domovskou krajinou a či si vie jedného dňa predstaviť návrat.

ROZHOVOR: Jediným riešením je revolúcia, hovorí o situácii v Iráne organizátorka protestov Sepideh
Foto: ta3/Nicolette Ftackova

Pravdepodobne máte nejakú rodinu a priateľov, ktorí stále žijú v Iráne. Ste s nimi v kontakte? Je to vôbec možné?

Áno, v podstate celá moja rodina a väčšina priateľov tam žije. Sociálne sieťe v Iráne neustále prechádzajú akýmsi filtrom či cenzúrou. Ľudia sú nútení používať lokálne sociálne médiá, ktoré disponujú mnohými technickými problémami. Napríklad, platformy ako Google Meet alebo Skype nie sú tak kontrolované. Pre komunikáciu tiež používame VPN (virtuálna súkromná sieť), nefuguje to však vždy.

Je čas na zmenu

Aké zmeny sa musia udiať, aby bol raz Irán šťastnou, slobodnou a modernou krajinou pre svojich obyvateľov?

Zaujímavá otázka. Prvá vec, ktorá mi napadá aj v súvislosti s protestami a hnutím, ktoré vzniklo je - čo sa udeje po tomto všetkom? Čo by sa malo ešte podniknúť? Moja generácia mala roky strach zo zmeny a akosi chcela našu vládu "dokopať" k postupným reformám. Netušili sme však, že vláda založená na ideológii, ktorej piliermi sú diktatúra a vojenská sila, nebude nikdy konať v záujme ľudí.

Teraz je čas na zmenu a prechod od islamského štátu v Iráne, ktorý ľudia nechcú. Bojujeme za slobodné referendum v Iráne. Veľmi dôležitá je aj úloha zahraničných krajín pri uznávaní tohto kroku. Západ i Východ by nemali nijako spolupracovať s islamskou republikou, aby bola izolovaná a rozpadla sa.

Chcete sa jedného dňa vrátiť naspät do Iránu?

Milujem svoju krajinu. Nikto by nechcel opustiť krajinu, ku ktorej sa mu viažu všetky detské spomienky. Vzhľadom na situáciu a okolnosti v Iráne som sa rozhodla emigrovať. Hlavne pre práva, ktoré tu majú ženy a stabilnejšiu ekonomickú situáciu. Narodila som sa do hlboko veriacej rodiny a viem si veľmi dobre predstaviť, čo si zažívala Mahsa a jej generácia. Tiež som veľmi trpela v mojom meste pre náboženské pravidlá.

Slovensko je teraz mojím druhým domovom. Našla som tu najlepších priateľov, môj talent, a dokonca aj lásku. Keď som začala s protestami, uvedomovala som si, aké následky ma môžu čakať. Najdôležitejšie však pre mňa teraz je, aby bol raz Irán slobodný, aj keď sa tam možno už nikdy nebudem môcť vrátiť.

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok