ROZHOVOR: Jediným riešením je revolúcia, hovorí o situácii v Iráne organizátorka protestov Sepideh
Situácia v Iráne je čoraz horšia a nie je ľahostajná ani komunite Iráncov žijúcich na Slovensku. Sepideh Hasankhaniová (33) je hlavnou organizátorkou protestov v Bratislave a v rozhovore pre ta3 odpovedala aj na to, aké najväčšie rozdiely vníma medzi Slovenskom a domovskou krajinou a či si vie jedného dňa predstaviť návrat.
V rozhovore sa dozviete:
- prečo sa rozhodla imigrovať,
- ako vníma prístup k ženám na Slovensku,
- prečo smrť Mahsi Amíníovej vyvolala také nepokoje,
- aký politický systém považuje za správny,
- či sa chce jedného dňa vrátiť do Iránu.
V Bratislave ste zorganizovali už niekoľko zhromaždení na podporu protestujúcich v Iráne. Ako vnímate súčasnú situáciu vo vašej domovskej krajine?
Od nášho prvého protestu v Bratislave prešlo už niekoľko mesiacov. Som veľmi rada, že v nich môžeme pokračovať. Zorganizovali sme ich už vyše desať a tisícky demonštrácií sa odohrali vo svete. Mnoho vecí sa zmenilo od smrti Mahsi Amíníovej. Dôležité však je, že už nikdy nič nebude tak ako predtým. I keď sú v súčasnosti protesty v Iráne potláčané a väznia tisícky ľudí, hnev v občanoch stále ostáva a verím, že ďalšia vlna protestov bude o to intenzívnejšia.
Slováci sú pohostinní ako Iránci
Prečo ste prišli na Slovensko a ako dlho tu už žijete?
Na Slovensko som prišla pred troma rokmi za štúdiom. Začala som si robiť doktorát z počítačového inžinierstva a aplikovanej informatiky na Slovenskej technickej univerzite (STU). Taktiež pracujem ako odborná pracovníčka pre Slovenskú akadémiu vied (SAV) a vyučujem.
Aké najväčšie odlišnosti vnímate medzi Slovenskom a Iránom? Naopak, čo majú spoločné?
Vnímam mnoho odlišností. Začnem však s vecami, ktoré majú naše krajiny spoločné. Prvým bodom je, že Slováci sú podobne ako Iránci veľmi priateľskí a pohostinní, aspoň moji slovenskí priatelia sú takí. Napríklad, aj keď hovorím len veľmi málo po slovensky, ocenia to. Ďalšia vec, ktorá mi napadla je, že očividne ani jeden národ nedôveruje svojej vláde. Pravdepodobne je to aj tým, akým politickým pozadím disponuje vaša krajina od svojho vzniku, ale aj pred ním. Často počúvam od Slovákov sťažnosti. Rozdiely, ktoré medzi nami vnímam sú typické, ako výzor či odlišná kuchyňa, ale aj životný štýl.