Referendum je predvolebnou agendou Smeru, vytvára si pôdu pre parlamentné voľby, hovorí Lenč
Už v sobotu nás čaká referendum. Jeho vyhlásenie dosiahol Smer spolu s Hlasom, SNS a aj odídencami z ĽSNS. Prezidentka Zuzana Čaputová ho vyhlásila na 21. januára. Budeme hlasovať iba o jedinej otázke a tá bude znieť: Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR? O tejto téme sme sa rozprávali s politológom Jozefom Lenčom.
Z minulosti však vieme, že tých vše-ľudových hlasovaní už bolo niekoľko, úspešné však bolo iba jedno. Ako to vyzerá s týmto hlasovaním?
Ak sa pozrieme na prieskumy verejnej mienky, ktoré sa zaoberajú podobnou témou ako referendum, ktoré boli zverejnené pred niekoľkými týždňami, tak by sa dalo povedať, že to referendum má šancu byť úspešné. Deklaratívne, viac ako polovica občanov dnes volá po predčasných voľbách. Ak to chcú dosiahnuť, tak prostredníctvom úspešného referenda je tá cesta najpriechodnejšia, tak by sa ho mali zúčastniť. Tipovať teraz či bude úspešné alebo nie, keďže nie sú k dispozícii aktuálne čísla a preferencie, by bolo ako veštenie z krištáľovej gule.
Agenda Smeru
Predstavme si, že referendum by úspešné bolo. Čo by to znamenalo? Čakali by nás automaticky predčasné voľby?
Automaticky nie. Samozrejme, k voľbám je potrebné splniť ústavné limity. Voľby sa môžu uskutočniť najskôr 110 dní od ich vyhlásenia, ktoré sa môže zjednodušiť.
To znamená, že buď sa v prípade úspešného referenda a celého toho procesu, ktorý bude smerovať k účinnosti samotnej zmeny ústavy, a následne od toho, ak sa tá možnosť vytvorí, bude môcť národná rada odhlasovať ukončenie jej funkčného obdobia alebo uznesením vyhlásiť predčasné voľby. Bude stačiť 76 poslancov.
Tým pádom by sa proces urýchlil a voľby by mohli byť ešte v prvej polovici roka 2023. Tí, ktorí majú záujem, aby predčasné voľby boli ešte pred letom, môžu v prípade úspešného referenda využiť klauzulu o uznesení národnej rady, aby týmto spôsobom predčasné voľby vyhlásili.
V konečnom dôsledku aj tak o predčasných voľbách rozhodne parlament. Nejde teda o zbytočne vyhodené peniaze v situácii, v ktorej sa aktuálne Slovensko nachádza?
Niekto by to mohol vnímať ako zbytočné vyhodenie peňazí. Míňame financie na to, aby sme zmenili niečo, čo sa dá "zmeniť" aj zadarmo. V národnej rade to však teraz nie je vôľa meniť, takže z tohto hľadiska zmeníme možnosti smerujúce k predčasným voľbám.
Z môjho pohľadu to nie je tak zbytočná vec, ako keď sa konalo referendum o tom, aké ceny majú mať limuzíny, ktoré nakupujú ministerstvá.
Mnohí vyčítajú Smeru, že ide o jeho predvolebnú agendu, ktorú v podstate zaplatí občan Slovenska.
Ide. Samozrejme, že to je agenda Smeru. Do veľkej miery je možné súhlasiť aj s tým, že tam nie je úprimná snaha o to, aby bolo referendum úspešné. Skôr za tým môžeme vidieť snahu strany Smer-SD pripraviť si pôdu pre parlamentné, dokonca prezidentské voľby. Ich hlavným terčom útokov je prezidentka Slovenskej republiky.