Referendum je predvolebnou agendou Smeru, vytvára si pôdu pre parlamentné voľby, hovorí Lenč

16.1.2023 15:40

Už v sobotu nás čaká referendum. Jeho vyhlásenie dosiahol Smer spolu s Hlasom, SNS a aj odídencami z ĽSNS. Prezidentka Zuzana Čaputová ho vyhlásila na 21. januára. Budeme hlasovať iba o jedinej otázke a tá bude znieť: Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR? O tejto téme sme sa rozprávali s politológom Jozefom Lenčom.

Referendum je predvolebnou agendou Smeru, vytvára si pôdu pre parlamentné voľby, hovorí Lenč
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Premiér Heger označil odchod z OĽANO za veľmi pravdepodobný a Matovič to de facto tiež potvrdil. Tvrdí, že strana sa rozdelí na dva tábory - konzervatívci a liberáli. Predtým to tak nebolo?

Predtým to tak bolo. Rovnako aj predtým boli súčasťou OĽANO odchody rôznych politikov a političiek. Z tohto hľadiska strana žije svoj tradičný a stabilný príbeh, kedy sa vo vnútri vytvorí skupina členov, ktorí sú nespokojní s tým, ako Igor Matovič robí politiku. V ďalších voľbách na to naletia iní, alebo tí istí. Niektorí sa, ako v prípade Richarda Vašečku alebo Jána Mičovského obrátia napriek zlým skúsenostiam, skúšajú to s Igorom Matovičom znova a znova. 

Liberálne a konzervatívne krídlo konkrétne v tejto chvíli, v prípade hraného alebo reálneho rozkolu medzi Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom, vyznieva veľmi zvláštne. Údajní liberáli v OĽANO odišli s Jánom Budajom. Ak by odišli aj ďalší, tak by sa ukázalo, že aj tí, ktorí vystupovali ako konzervatívci buď v jednom, alebo druhom prípade nehovorili voličom pravdu.

Čo by to znamenalo pre hnutie a pre voliča? Znamenalo by to, že hlasy sa roztrieštia a časť získa aj opozícia?

Ak sa pozrieme na skúseností tých, ktorí odišli zo strany OĽANO a zakladali si politické strany, tak zvyčajne výrazne pohoreli. Netýka sa to len OĽANO, ale aj iných politických strán. V prípade strany OĽANO to však podľa mňa bývalo zanedbateľné, pretože jej podstata a dôvod, prečo ju občania volili je úzko spätá s osobou Igora Matoviča. 

Dostávame sa tu do situácie, kedy by mal z OĽANO odísť a konkurenčnú stranu alebo súručenstvo strán založiť či ho reprezentovať dočasne poverený premiér Heger. Je možné, že on na seba naviaže nejakých voličov OĽANO. Nemyslím si, že by výrazne zobral voličov z iného spektra.

Ak sa Hegerovi predsa len podarí zostaviť staro-novú vládu s podporou SaS, zároveň by aj opustil OĽANO, bude legitímny jeho post predsedu vlády?

Legitimita toho, aby sa niekto stal predsedom vlády má dva základy. Jedným je ten, že ho musí menovať prezidentka. Ona môže tým, že bola vyslovená nedôvera vláde, menovať ktoréhokoľvek občana s volebným právom za premiéra. Legitimitu na vykonávanie mandátu predsedu vlády v plnom rozsahu získava od národnej rady. Takže legitimita postu premiéra sa neodvíja od toho či ste, alebo nie ste členom OĽANO, ale od toho, či vám dá mandát menovaním prezidentka a potvrdí ho národná rada.

Celý rozhovor s politológom Jozefom Lenčom si môžete pozrieť nižšie.

Strana 3 / 3
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok