Pach smrti, telá vo vreciach označené číslami. Ako patológovia identifikujú obete ruskej invázie?
Proces identifikácie zabitých Ukrajincov je náročný a veľmi zdĺhavý. Komplikujú ho znetvorené telá, nedostatok DNA aj výpadky elektriny, ktoré spôsobujú ruské útoky. Patológov v Izjume je málo, no robia čo môžu. Desiatkam tiel z masových hrobov sa snažia priradiť mená a nájsť ich príbuzných, ktorí by ich mohli pochovať. Nie vždy je to však možné.
Problémy s DNA
Vojna, ktorá vytvorila Tetyaninu nočnú moru, bolestne spomaľuje proces identifikácie. Keď okupanti napadli oblasť Charkova, medzi tými, ktorí utekali do bezpečia, boli aj forenzní experti. "Zaškoľujeme nových ľudí, ale zatiaľ máme na našom oddelení len osem ľudí a vyťaženie je obrovské," vysvetľuje Viktoria Ionová.
Je špecialistkou v laboratóriu, kde sa snaží vytvoriť genetické profily mŕtvych a tých, ktorí ich hľadajú. "Máme aj problémy s výpadkami prúdu. Zariadenia zrazu prestanú fungovať, takže musíme začínať odznova," hovorí Viktoria. "Máme generátor, ale boli časy, keď sme nemali elektrinu celý deň."
Spôsob, akým ľudia zomierali, prácu odborníkov ešte viac komplikuje. Mnohí pri ostreľovaní a leteckých útokoch utrpeli ťažké popáleniny.
"Keď má telo maximálny stupeň popálenín, neexistuje takmer žiaden genetický materiál,“ vysvetľuje patológ Oleh Podorozhnyy. "Posielame úlomky kostí, ale niekedy odborníci nedokážu extrahovať genetickú vzorku, takže žiadajú viac vzoriek. Preto je to také pomalé."
No nie všetci mŕtvi majú blízkych príbuzných stále na Ukrajine. Od nich preto výtery chýbajú. Prokuratúra zverejnila pokyny, ako môžu utečenci poskytnúť vzorky zo zahraničia a poslať ich späť na testovanie. Málokto však túto možnosť využil.