ROZHOVOR: Umelé vence sa v prírode rozkladajú vyše 100 rokov. Ako sa dajú Dušičky osláviť ekologicky?
Počas Pamiatky zosnulých, sviatku známeho aj ako Dušičky, zaznamenávajú cintoríny zvýšenú návštevnosť. Tá so sebou prináša aj väčšie množstvo ozdôb v podobe vencov či kahancov, a teda aj viac odpadu. O tom, ako pri spomínaní na našich blízkych nezaťažovať planétu, sme sa rozprávali s členkou Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica Monikou Suchánskou.
Alternatívy existujú
Aký dopad na životné prostredie majú tradičné ozdoby ako umelé vence, kahance či sviečky z umelých materiálov? Ako dlho sa rozkladajú jednotlivé ozdoby v prírode?
V tých množstvách, v akých ich na cintoríny nosíme, majú naozaj veľký dopad, a to na viacerých úrovniach. Jednak sú vyrábané najčastejšie v Číne, čiže sa privážajú cez celý svet s veľkou uhlíkovou stopou a sú vyrobené z neekologických materiálov. Tiež sa nedajú recyklovať. V prírode by sa taký umelý veniec rozkladal aj viac ako sto rokov. Je dobré na to myslieť už pri kúpe dušičkovej výzdoby.
Ak by sme tieto ozdoby nechceli len vyhodiť do koša na cintoríne, je ich možné po využití recyklovať? Ak áno, ako?
Môžeme priniesť sklenený svietnik a používať ho rok čo rok. V domácich podmienkach si vieme prázdne plastové vložky do kahancov znovu naplniť voskom. Ak už aj kúpime plastové kvetiny alebo veniec, môžeme ich po Dušičkách vziať domov a priniesť zasa o rok, aby na cintoríne nedegradovali vplyvom počasia. Ak prinášame živé kvetiny a na cintoríne nie je zber bioodpadu, môžeme ich vziať domov na kompost.
Ako sa dá uctiť si pamiatku našich blízkych ekologickejšie? Aké sú alternatívy voči ozdobám z umelých materiálov?
My podporujeme ľudí v tom, aby sa nebáli spomínať po svojom. Niekomu je bližšie zapáliť si sviečku doma, urobiť si výlet na miesto, kam za života ich blízky zosnulý rád chodil, upiecť si koláč podľa babkinho receptu. Ak chceme na hrob niečo priniesť, odporúčame nosiť toho čo najmenej a z prírodných materiálov. Napríklad môžeme sami urobiť veniec z prírodnín, ktoré nazbierame na prechádzke, počas ktorej môžeme spomínať na našich blízkych. Alebo môžeme požiadať miestnych pestovateľov kvetov, ktorých každým rokom na Slovensku pribúda, o zviazanie ekologického venca. Sviečku môžeme zvoliť z rastlinného či včelieho vosku a vložiť ju do skla alebo len zapichnúť do misky s pieskom.
Čo by sme mali urobiť s týmito "prírodnými" ozdobami po ich využití?
Živé alebo sušené, nefarbené a nezdobené kvetiny a vence vhodiť do bioodpadu, ak takýto kontajner na cintoríne nájdeme. Ak nie, môžeme ich vziať domov na kompost alebo nechať v prírode pri najbližšej prechádzke. Dokonca aj včelí vosk je vhodný na kompost.