ROZHOVOR: Čo sa deje v hlave opitého vodiča? Do bezvedomia pijeme viac ako kedysi, hovorí Okruhlica
Po tragédii na Zochovej sa síce zdvihla vlna odporu k alkoholu za volantom, no správy o opitých vodičoch nezmizli. Ako hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, témou by sa mali politici zaoberať komplexne. "Ísť sa opiť" dnes podľa neho znamená niečo celkom iné ako v minulosti. Pitie do bezvedomia je trendom posledných 10-15 rokov.
Na Slovensku možno kúpiť alkohol od 18 rokov, v USA až od 21 rokov. Pomohlo by takéto opatrenie na Slovensku?
Určite by to pomohlo redukovať pitie alkoholu. Na absolútnu nulu sa následky nedajú odstrániť, ale určite ide o redukciu. Nepoznám americké reálie. V USA je však oveľa prísnejší predaj. Vymožiteľnosť a sankcie máme u nás slabé. V USA by to u predajcu, ktorý by predal 14- alebo 17-ročnému človeku alkohol, a neskontrolvoal jeho ID kartu, mohlo viesť k odobratiu licencie na predaj alkoholu. Neviem o tom, že by sa to stalo u nás. Ak sa to náhodou stalo, tak by to bolo dobré čo najširšie medializovať, aby sa obávali predávať alkohol osobám do 18 rokov. Ale pokiaľ viem, nerealizuje sa to. Viedlo by to k menšiemu množstvu opitých detí.
Ideme sa opiť
Pamätáme si prípad z Miloslavova, kde partička mladých zbila a opila 11-ročné dievča. Mnohí tínedžeri majú skúsenosť s alkoholom rovnako ako v tomto prípade dávno pred osemnástkou. Robia chybu aj rodičia?
Niektorí určite áno. Príčiny masívneho rozšírenia pitia alkoholu - to je celospoločenský problém. V Taliansku je najnižšia miera závislostí na alkohole, a pritom ho konzumujú v obmedzenej meire. Alkohol je tam drahý.
Pokiaľ ide o deti, vždy to tu bolo. Aj deti mali skúsenosť. Dnes sú trendy trošku iné práve vďaka dostupnosti alkoholu pre mladých. Nie je to len u nás. Je to nadmerné pitie. Historicky, a to aj pretrváva, sa na Slovensku počas Veľkej noci opijú mladiství a deti. Takéto opíjanie sa na rôznych párty je dnes trendy alebo bežné. A čo je horšie, dochádza ku kombinácii s inými látkami alebo liekmi, ktoré majú silný účinok. Samotné opíjanie a pitie až do bezvedomia je fenoménom posledných 10-15 rokov. „Ideme sa opiť“ je niečo iné, ako v minulosti. Ísť si zámerne nakúpiť tvrdý alkohol a ísť sa opiť, to je trend, ktorý viedol v posledných rokoch aj k tomu, že je na urgentoch pomerne veľa 13-, 14- alebo 16-ročných detí.
Pozrime sa na opačný pól. Bežne počúvame správy o opitých deťoch, šoféroch, nehodách pod vplyvom alkoholu. Málo údajov je o abstinentoch. Existujú dáta, koľko ľudí vôbec nepije?
Aj medzi mladými máme veľa abstinentov. Z medzinárodných porovnaní vysvitá, že máme veľký podiel medzi 15-16-ročnými, ktorí abstinujú. Abstinencia zo zdravotníckeho hľadiska znamená, ak niekto posledný rok nevypil alkohol. Za ten čas vymizne aj chuť na alkohol, ktorú niektorí majú.
V dospelej populácii je takisto veľký podiel abstinentov. Čo je však typické, že narastá po päťdesiatke. Vrchol je okolo 40. roku života, kedy zhruba 80 % dospelých si aspoň občas v priebehu roka vypije, čo by som povedal by nebolo až také závažné, ale nie sú to abstinenti. Je ich asi len 20 %. Potom to znova narastá. U seniorov, ktorí sa dožijú, je to vyššie číslo. Nemusia byť alkoholici, aj chronické pitie alkoholu, tak ako fajčenie, je z dlhodobého hľadiska silný karcinogén, a je rizikové zo zdravotného hľadiska.