ROZHOVOR: Čo sa deje v hlave opitého vodiča? Do bezvedomia pijeme viac ako kedysi, hovorí Okruhlica
Po tragédii na Zochovej sa síce zdvihla vlna odporu k alkoholu za volantom, no správy o opitých vodičoch nezmizli. Ako hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, témou by sa mali politici zaoberať komplexne. "Ísť sa opiť" dnes podľa neho znamená niečo celkom iné ako v minulosti. Pitie do bezvedomia je trendom posledných 10-15 rokov.
Krátko po tragédii na Zochovej polícia informovala o prípade, kedy šofér v Čadci pod vplyvom alkoholu zrazil matku s deťmi. Zrkadlia tragédia na Zochovej a incident v Čadci náš vzťah k alkoholu?
Áno, dokonca som prekvapený tým, ako tolerujeme tieto udalosti. Debata a verejný diskurz sa zúži na to, aký je ten vodič nezodpovedný a akí sú nezodpovední iní vodiči, a ako je potrebné zvýšiť tresty za alkohol. Vôbec sa nerieši potreba prijatia opatrení, ktoré by skutočne riešili problém. O tom ako keby sme na celospoločenskej úrovni nechceli počuť. Napríklad aj vo forme obmedzenia reklamy, ktorá je zacielená na mladistvých.
Existuje národný akčný plán pre problémy s alkoholom, ktorý by aj z pohľadu týchto udalostí bolo potrebné revidovať. Nie sú tam žiadne opatrenia, ako je napríklad zvýšenie spotrebných daní za alkohol, čo odporúča Európska komisia aj Svetová zdravotnícka organizácia (ďalej len WHO). Tým sa alkohol na bežné užívanie stáva nedostupným pre mladých ľudí, ktorí nemajú vlastné príjmy. Je to otázka obmedzenia reklamy. Na bilbordoch je propagácia alkoholu dostupná 24 hodín pre všetky vekové skupiny.
Všetko v prospech pitia
Ďalej ide o miesta, kde je dostupný alkohol. Keď tu bola pred časom diskusia, či zakázať predaj alkoholu na čerpacích staniciach, reakcia bola taká, že by to viedlo k zníženiu tržieb o 10 percent. O tom, aký by bol benefit verejného zdravia a redukcia spoločenských dôsledkov, sa vôbec nehovorilo. Tam sa dajú prijať zákonné opatrenia. Môže sa určiť jednotková minimálna cena na alkohol tak, aby nebolo možné dávať rôzne akcie. Môžeme zvýšiť vek na 21 rokov, atď.
Ministerstvo financií nebolo vôbec do tohto programu prizvané, hoci z Európskej komisie stále chodia otázky na spotrebné dane z alkoholu. Rovnako ani ministerstvo spravodlivosti neriešilo zákony, ktoré by mohli prispieť k tomu, aby konzumácia nebola taká veľká a aby to bolo vyvážené. Uletelo to v prospech nadmernej spotreby alkoholu, a tým pádom aj k nadmerným zdravotným ťažkostiam. Nie je odporúčaním zaviesť prohibíciu, neodporúča ju ani WHO, ani ja, a myslím si, že ani žiadny súdny človek to nechce. No nemôže to byť takto nevyvážané v prospech proalkoholovej spoločnosti a v prospech pitia. Veľký problémom je content marketing (z angl. obsahový marketing), ktorý je v médiách.
Akú úlohu v tom zohrávajú tzv. influenceri?
Veľkú. Dnešní influenceri sú motivovaní. Delia sa na dve časti. Jednou z nich sú tí, ktorí majú sami problém s alkoholom, ale si ho nepriznajú. Je ich veľa. Máme okolo 200-tisíc ľudí so závislosťou a okolo 400-tisíc dospelých, ktorí majú problém s alkoholom. Polovica z nich je teda závislých a druhá polovica má vážny problém s alkoholom. Medzi influencermi sú aj takí, ktorí majú roblém s alkoholom.
Typické pre nich je, že okolie to vidí, ale on sám dlho nie. Ak sú, povedzme, v pozícii celebrity, sú veľmi náchylní alkohol propagovať úplne nevedome. Čo je častejšie, sú sponzorovaní výrobcami liehovín, vín, predajcami alkoholu, pretože to sú už veľmi štedrí sponzori. Tí potom prezentujú pravidelnú konzumáciu alkoholu, často pod nálepkou zodpovedného, ale pravidelného pitia ako niečoho, čo je pozitívne a patrí k plnohodnotnému životu. Vôbec nie je pravda, že to takto je.