ROZHOVOR: Čo sa deje v hlave opitého vodiča? Do bezvedomia pijeme viac ako kedysi, hovorí Okruhlica
Po tragédii na Zochovej sa síce zdvihla vlna odporu k alkoholu za volantom, no správy o opitých vodičoch nezmizli. Ako hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, témou by sa mali politici zaoberať komplexne. "Ísť sa opiť" dnes podľa neho znamená niečo celkom iné ako v minulosti. Pitie do bezvedomia je trendom posledných 10-15 rokov.
Minister vnútra Roman Mikulec chce tvrdšie tresty za alkohol za volantom. O návrhu písal aj Igor Matovič. Vozidlo, v ktorom pristihnú vodiča, by podľa neho malo prepadnúť štátu. Bolo by to podľa vás efektívne riešenie?
Je to otázka, ktorou by sa politici a celá spoločnosť mali zaoberať komplexne. V celosvetovom meradle sme spolu s niekoľkými ďalšími krajinami strednej a východnej Európy vysoko nad priemerom v konzumácii alkoholu.
Ak sprísnime jeden zákon, do istej miery to môže pomôcť, ale aj tak budú šoférovať ľudia, ktorí budú pod vplyvom alkoholu. Máme totiž veľa ľudí, ktorí sú závislí a musia riadiť motorové vozidlo, aby sa uživili. Napríklad cestou do zamestnania, ktorá je možno 40 kilometrov od miesta bydliska, pretože tam nie sú spoje. Sú to aj živnostníci či remeselníci, obchodní zástupcovia, ktorí potrebujú auto a pritom majú problém s alkoholom. Mnoho tých, ktorým boli odobraté vodičské oprávnenia, napriek tomu jazdia, lebo musia živiť seba a svoje rodiny. Treba hľadať iné riešenia.
Dedičstvo socializmu
Do istej miery by odobratie vozidla – v niektorých krajinách to funguje – mohlo donútiť niektorých, ktorí majú problém, ísť sa liečiť alebo si nájsť iný spôsob, ako sa dopraviť, ak nevedia alebo nechcú prestať piť. Rozhodne by bolo potrebné zmeniť kurz, trend a situáciu pokiaľ ide o pitie v našej spoločnosti. A to sa dá pri reguláciách. Osvety je dosť, ľudia vedia, aké to má následky.
Nesnažme sa to však hodiť len na jednotlivca. Je to aj o tých, ktorí distribuujú, vyrábajú a propagujú alkohol. Dopady sú také, že sa pije oveľa viac ako by bolo spoločensky únosné.
Pivo či víno za obedom, pohárik na trávenie či privítanie návštevy. Alkohol patrí v našej kultúre k väčšine spoločenských udalostí. Je v tomto Slovensko výnimočné?
To, čo hovoríte je realita. Keď k nám (pozn. red. Centrum pre liečbu drogových závislostí) príde pacient, musíme z hľadiska riešenia problému a abstinencie poznať kontext a sociálne zázemie. Je to jedno z dedičstiev bývalého socialistického systému, kedy sa pilo v práci. Pilo sa pri každej príležitosti, čo je v západných krajinách dnes neakceptovateľné, ale u nás to pretrváva. Síce sa do istej miery obmedzilo pitie alkoholu v práci, no nie na každom pracovisku, ale na mnohých.
Symbolické pripíjanie si v médiách po víťazstve vo voľbách, po športových podujatiach, pri prijímaní hostí je podporované alkoholovým priemyslom. Robí to reklamu a normalizuje pitie pri každej príležitosti. Ak verejnosť vidí, že sú ľudia, ktorí majú prestíž a postavenie a takto to praktizujú, tak to považujú za normálne. Potom podľahnú skresleným informáciám, aké zdravé je pravidelne si popíjať malé množstvo alkoholu. Veľmi ťažko sa to dá ustrážiť.