ROZHOVOR: Čo sa deje v hlave opitého vodiča? Do bezvedomia pijeme viac ako kedysi, hovorí Okruhlica
Po tragédii na Zochovej sa síce zdvihla vlna odporu k alkoholu za volantom, no správy o opitých vodičoch nezmizli. Ako hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, témou by sa mali politici zaoberať komplexne. "Ísť sa opiť" dnes podľa neho znamená niečo celkom iné ako v minulosti. Pitie do bezvedomia je trendom posledných 10-15 rokov.
Zrejme sa to nedá objektívne a presne vyjadriť, ale aké množstvo alkoholu týždenne je "ešte v poriadku" a kedy sa už treba zabrzdiť?
Toto je opäť taký starý mýtus, že jestvuje bezpečné množstvo alkoholu. WHO jasne hovorí, a to je založené na dôkazoch, že pre človeka neexistuje žiadne bezpečné množstvo alkoholu. WHO odporúča zdravotníkom, aby z odborného hľadiska nehovorili, že je nejaké bezpečné množstvo alkoholu.
Spomeňme si na napríklad na domáce úrazy. Žena si vypije, má hostí, posedenie, obsluhuje ich, ide do kuchyne, môže sa porezať. Nestalo by sa jej to, ak by nemala vypité. Na druhej strane, ako vravím, existuje istá miera, aby si človek zvážil, kedy bude prijímať alkohol a v akom množstve. Nie je nevyhnutné abstinovať.
V 19. storočí sa zakladali spolky triezvosti a spolky abstinentov, ktoré chodili prisahať do kostola. Neznamenalo to, že nebudú piť, ale že budú piť v malom množstve. Malé množstvo alkoholu je v poriadku vtedy, keď nie je človek chorý, nie je v práci, keď nie je potrebné, aby riadil motorové vozidlo. Ďalej vtedy, keď je psychicky v pohode, keď nemá osobné problémy. Vychádza mi to raz mesiac, raz za tri týždne si dať dva deci vína. Je to malé riziko zdravotného poškodenia.
Na základe ktorých faktorov vieme rozpoznať, že sme závislí na alkohole?
Ak si niekto dá trebárs každý večer jedno-dve pivá alebo každý večer škótsku whisky, nemusí ísť o závislosť. Ak človek stráca kontrolu nad množstvom a frekvenciou pitia, teda že vie, že by nemal, lebo má ešte pracovať, ale nevydrží, a musí si dať nejaký drink, odloží prácu, je unavený, neurobí to kvalitne, alebo ju nezačne robiť, a keď začne zvyšovať množstvo alkoholu, to je už jasný príznak začínajúcej, ak nie rozvinutej závislosti.
Celý rozhovor s riaditeľom Centra pre liečbu drogových závilostí Ľubomírom Okruhlicom si môžete pozrieť nižšie.