Hidžáb ako nástroj kontroly. Expert na islam vysvetlil význam zahaľovania žien
Smrť Mahsy Amíníovej otriasla svetom. V Iráne aj v iných štátoch sa rozpútali nepokoje proti policajnej brutalite a povinnému noseniu hidžábu. Odborník na islam Attila Kovács z Univerzity Komenského v Bratislave vysvetlil význam zahaľovania žien v moslimských krajinách.
Hidžáb je iba jedným zo spôsobov zahalenia žien. Aký je rozdiel medzi hidžábom, burkou a nikábom?
Hidžáb, teda šatka, je najrozšírenejšou podobou zahaľovania žien, no niektoré smery a lokálne interpretácie islamu, ako aj na náboženstve nezávislé kmeňové alebo regionálne zvyklosti, preferujú nosenie iného typu ženského oblečenia. Najviac medializovaná podoba zahaľovania je burka. Dá sa ľahlo rozoznať podľa "mreže" zakrývajúcej oči. Má svoj pôvod v Afganistane a na takzvaných kmeňových územiach Pakistanu. Aj dnes sa používa najmä tam. Burka je viac prejavom patriarchálnej kmeňovej spoločnosti než islamu.
Nikáb je zase závoj zakrývajúci tvár, ktorý nezakrýva oči. Historicky sa nosil najmä v oblasti Perzského zálivu, niektorých oblastiach Arabského polostrova či Severnej Afriky. Dnes je rozšírený aj inde a nosia ho najmä predstaviteľky salafizmu či iných islamistických ideológií. Nosenie nikábu je zákonom zakázané napríklad vo Francúzsku či Belgicku. Inak mnohé moslimky na verejnosti nenosia hidžáb či iné formy zahaľovania. Zahalia si vlasy len pri návšteve mešity. Takýto postup podporujú aj niektorí moslimskí náboženskí experti, ako napríklad predstaviteľ takzvaného euroislamu Táriq Ramadán.
Hidžáb by mal údajne slúžiť na ochranu ženy pred mužmi, ktorí by sa pri pohľade na jej odhalené vlasy a krk nemuseli "udržať". Dochádza preto v Iráne a Afganistane k menšiemu sexuálnemu obťažovaniu žien, než v iných krajinách?
Vychádza to z prostredia a spoločenského kontextu, kde islam vzniká, teda Blízkeho východu. Je to zvyk pochádzajúci z patriarchálneho usporiadania a rodovej segregácie. V mnohých moslimských spoločnostiach platia aj dodnes, ale nemusia mať svoj pôvod v islame. Pokiaľ ide o sexuálne obťažovanie žien v moslimských krajinách, nedá sa tvrdiť, že by to bolo menej prítomné, než inde vo svete. Aj moslimovia sú len ľudia. Má to však veľký vvplyv na medzirodovú interakciu v týchto krajinách.