Hidžáb ako nástroj kontroly. Expert na islam vysvetlil význam zahaľovania žien
Smrť Mahsy Amíníovej otriasla svetom. V Iráne aj v iných štátoch sa rozpútali nepokoje proti policajnej brutalite a povinnému noseniu hidžábu. Odborník na islam Attila Kovács z Univerzity Komenského v Bratislave vysvetlil význam zahaľovania žien v moslimských krajinách.
Hidžáb sa spája primárne s islamom. Stretávame sa s obdobnými alternatívami aj v iných náboženstvách?
Samozrejme, je to prítomné aj v iných náboženstvách. Židovky by sa mali tiež zahaľovať, aj keď to v praxi dodržiavajú mimo synagógy iba príslušníčky ortodoxie. Kresťanky by mali mať tiež decentné oblečenie a pri návšteve kostola aj šatku. V kresťanstve, budhizme a šintoizme sa zahaľujú napríklad mníšky.
Prípad Mahsy Amíníovej vyvolal v Iráne vlnu nepokojov a rozhorčenie po celom svete. Stretli sme sa v minulosti už s podobným prípadom?
Ako som už spomínal, v Iráne to nie je prvé hnutie, ktoré sa stavia kriticky k noseniu hidžábu. Prvé takéto hnutie vo forme protestu v Iráne bolo už v roku 1979 hneď po víťazstve islamskej revolúcie. Protestné hnutie sa zosilnilo paralelne s politickými protestmi od roku 2009, kedy došlo k zelenej revolúcii. Tieto protesty však nedosiahli žiadne zásadné zmeny a mnohí z vodcov týchto hnutí sa dostali do väzenia alebo emigrovali z krajiny. Protestné hnutie však nezaniklo. Napriek pravidelným represiám sa mnoho najmä mladých Iráncov rozhodlo ísť do ulíc, aby vyjadrili svoj nesúhlas.
Ako vnímate smrť Mahsy Amíníovej? Bol jej trest za zle nasadený hidžáb v súlade s moslimskými presvedčeniami a s iránskym zákonom?
Smrť Mahsy Amíníovej je skutočnou tragédiou. Jej osud - či už ide o nehodu, alebo o prejav policajnej brutality - evidentne nie je v súlade s moslimskou tradíciou, ale ani zo zákonom o zahaľovaní v Iráne.