Alkohol za volantom je pre Slovákov kombinovaná rutina. Psychológ Čajági opísal, prečo ľudia šoférujú opití
Pitie alkoholu má v Európe výrazný historický a genetický význam. Vytvorili sme si predpoklady na jeho vyššiu toleranciu a lepšiu schopnosť ho odbúravať. V Československu bol dokonca alkohol za volantom na istú dobu poľahčujúcou okolnosťou. Rutina pitia alkoholu je pre nás rovnako bežná, ako riadiť auto, uviedol pre ta3 klinický a dopravný psychológ Michal Čajági.
Druhou časťou je periférny sympatiko-adrenomedulárny systém. Výkonnými zložkami HPA osi a sympatiko-adrenomedulárneho systému sú glukokortikoidy (kortizol) a katecholamíny (najmä adrenalín a noradrenalín). Takže, hlavné stresové hormóny vylučované v situáciách, ako je v tomto prípade dopravná nehoda, sú adrenalín (ten je zodpovedný za reakciu útok-únik), kortizol a noradrenalín.
Súčasne však alkohol a stres vplývajú aj na tvorbu a vylučovanie dopamínu a sérotonínu, ktorý však nepatrí medzi stresové hormóny. Prefrontálna kôra, ktorej úlohou je analyzovať, organizovať a inovovať, sa dostáva do popredia až po chvíli. Vtedy zastaví sekréciu hormónov spustených aktiváciou limbického systému a po prvotnej panike umožní konať racionálne.
Ego obrana
Je však možné, že limbický systém ostáva aktivovaný aj naďalej a účinky prefrontálnej kôry sú potlačené. Vtedy prevláda účinok adrenalínu, ktorý spolu s alkoholom vplýva aj na osobnostný prejav človeka, teda jeho správanie, ktoré môže mať agresívnu formu.
Ak je dotyčný následne ochotný sa podrobiť dychovej skúške, ktorej výsledok je pozitívny, prichádza na rad uvedomenie si protiprávneho konania spojeného s následkom dopravnej nehody a zapájajú sa do činnosti aj takzvané ego obranné mechanizmy.
Podľa štatistiky Ministerstva vnútra SR poskytnutej ta3 bolo v tomto roku doposiaľ najviac zistených prípadov prítomnosti alkoholu u vodiča v Banskobystrickom kraji a to 1 104 a najmenej v Trnavskom kraji - 685. V prepočte na obyvateľa, je to každý 556. obyvateľ v prípade BB kraja a každý 822. v prípade TT kraja. Rozdiel je takmer 33 %. Čo stojí za týmto markantným rozdielom?
Aj keď si zoberieme fakt, že BB kraj má len približne o 14 % obyvateľov viac ako TT kraj, už za predminulé dva roky, teda celý rok 2019 a 2020 máme dostupné štatistické ukazovatele, ktoré jednoznačne hovoria v neprospech BB kraja, kedy v oboch sledovaných rokoch, bez ohľadu na počet obyvateľov, bolo v BB kraji celkovo zistených o viac ako 60 % jazdiacich vodičov pod vplyvom alkoholu viac ako v TT kraji. To sú obrovské rozdiely.