Alkohol za volantom je pre Slovákov kombinovaná rutina. Psychológ Čajági opísal, prečo ľudia šoférujú opití
Pitie alkoholu má v Európe výrazný historický a genetický význam. Vytvorili sme si predpoklady na jeho vyššiu toleranciu a lepšiu schopnosť ho odbúravať. V Československu bol dokonca alkohol za volantom na istú dobu poľahčujúcou okolnosťou. Rutina pitia alkoholu je pre nás rovnako bežná, ako riadiť auto, uviedol pre ta3 klinický a dopravný psychológ Michal Čajági.
Čo ak zapríčinia dopravnú nehodu? Myslíte si, že príde výčitka hneď alebo až po vytriezvení?
Tieto okolnosti budú závisieť od rôznych faktorov či už psychologických (osobnosť), alebo biochemických (stresové hormóny) a chemických (alkohol), ktoré sa podieľajú na reakciách človeka v stresových situáciách. Na uvedomenie si okolností a následkov dopravnej nehody bude mať významný vplyv aj samotná závažnosť dopravnej nehody, atmosféra medzi posádkou vozidla, ktoré vodič šoféroval, a v neposlednom rade aj miera opitosti takéhoto šoféra.
V prípade vysokej miery eufórie posádky, opitosti a čisto len materiálnych škodových následkov, príde úplné uvedomenie si reálnych strát z takéhoto konania v plnej miere až po vytriezvení vodiča. Následne, mnohí vodiči hovoria skôr o hanbe, že sa takejto nerozvážnosti dopustili a stratou vodičského oprávnenia sa pripravili o "slobodu".
Najprv panika, neskôr rácio
Iné to je v prípade fatálnych následkov dopravných nehôd. Vtedy už účinkujú osobnostné a akútne biochemické faktory, ktoré budú zohrávať pri vnímaní okolností a následkov spojených s konaním vlastnej osoby vedúcemu k tragédii dôležitú rolu.
Aké chemické procesy vznikajú v mozgu, keď vodič zapríčiní dopravnú nehodu? Nastáva pri takejto udalosti istý rozdiel, keď šofér, ktorý spôsobil dopravnú nehodu, je opitý?
V prípade dopravnej nehody ide o stresovú situáciu, ktorá aktivuje dve časti mozgu – limbický systém a prefrontálnu kôru. Limbický systém je časť mozgu, ktorá reaguje ako prvá. Automaticky spúšťa sekréciu hormónov, ktoré vyvolávajú pohotovostný režim (paniku). V takýchto prípadoch je vyplavených do tela, podľa okolností stresovej situácie, viacero neurotransmiterov alebo teda hormónov.
Jeho centrálnou zložkou je hypotalamus produkujúci hormón kortikoliberín (CRH), ktorý má kľúčovú úlohu v stresovej odpovedi. Kortikoliberín uvoľnený do hypotalamo-hypofýzového portálneho obehu stimuluje sekréciu hormónu ACTH z predného laloka hypofýzy, ktorá spolu s nadobličkou tvorí jednu z dvoch hlavných periférnych častí stresového systému, konkrétne hypotalamo-hypofýzovo-nadobličkovú (HPA) os.