Alkohol za volantom je pre Slovákov kombinovaná rutina. Psychológ Čajági opísal, prečo ľudia šoférujú opití
Pitie alkoholu má v Európe výrazný historický a genetický význam. Vytvorili sme si predpoklady na jeho vyššiu toleranciu a lepšiu schopnosť ho odbúravať. V Československu bol dokonca alkohol za volantom na istú dobu poľahčujúcou okolnosťou. Rutina pitia alkoholu je pre nás rovnako bežná, ako riadiť auto, uviedol pre ta3 klinický a dopravný psychológ Michal Čajági.
Keď sa však pozrieme na rovnaké ukazovatele v uvedených rokoch a porovnáme BB kraj s BA krajom, ktorý je približne o 100-tisíc obyvateľov väčší ako BB kraj, zistíme, že v roku 2019 bolo v BA kraji zistených o 19 % a v roku 2020 až o 28 % menej vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu ako tomu bolo v BB kraji.
Redukcia zábran a inhibícia mechanizmov
V týchto oboch prípadoch môže mať na tieto ukazovatele vplyv demografický, vzdelanostný, ale aj ekonomický, kultúrny a spoločenský charakter a urbánno-rurálne rozdiely jednotlivých krajov ako aj samotného BB kraja ako takého, ktoré súvisia s uvedenými štatistickými hodnotami.
Ďalším parametrom môže byť aj miera cestných kontrol vykonaných v jednotlivých krajoch v sledovaných obdobiach a rozloženie kontrolných hliadok v týchto oblastiach, čo môže znamenať väčšiu efektivitu kontrolných hliadok a ich stanovíšť pri odhaľovaní opitých vodičov.
Podľa spomenutej štatistiky, v roku 2022 doposiaľ (pozn. red. k 7.10.2022) zistili 4 149 prípadov, kedy mal vodič menej 1 ‰ alkoholu v krvi a 3 218 prípadov s viac ako 1 ‰ . Ako vnímate nízky rozdiel v počte zistených prípadov aj napriek tomu, že rozdiel intoxikácie pod jedno a nad jedno promile môže byť rozhodujúci pri pravdepodobnosti zapríčinenia nehody?
Riziko zapríčinenia dopravnej nehody a jeho uvedomovania si nie je z hľadiska predvídania dôsledku pre vodiča primárne. Väčšina vodičov jazdiacich do jedného promile si zväčša neuvedomuje "len" zostatkové hodnoty alkoholu. Tým pádom si drvivá väčšina všetkých vodičov neuvedomuje ani sekundárne a terciárne účinky alkoholu, ktoré sa prejavujú ešte aj niekoľko dní, týždňov či mesiacov po odbúraní alkoholu.
Druhá kategória, vodiči nad jedno promile, koná v dôsledku nedbanlivosti, ktorá je špecifickou črtou ich osobnosti a alkoholom je ešte zvýraznená. Podobne sa môžu správať vodiči, ktorí nie sú primárne nedbanliví či nezodpovední, ale pri hodnotách vyšších ako 1,5 promile je ich konanie výrazne determinované účinkom alkoholu a jeho vplyvom na kognitívnu, konatívnu a afektívnu zložku postojov v danom rozpoložení.
Teda, ako som aj vyššie spomenul, redukujú sa zábrany a inhibujú sa normatívne, morálne a racionálne regulačné mechanizmy.