Chcete si splniť športové predsavzatia? Musíte oklamať svoj mozog, tu sú tri tipy
Február je pre mnohých aj mesiacom zničených snov a ambícií. Na stacionárne bicykle sadá prach a od proteínových tyčiniek sme sa vrátili k čokoládovým. Elán, s ktorým sme zaútočili na naše novoročné predsavzatia, je už len hmlistou spomienkou.
Mozog proti námahe
Ľudí, ktorých opúšťa motivácia a nechce sa im do cvičenia, ktoré si veľkolepo predsavzali, nie je málo. Približne 80 percent ľudí sa do februára vzdá svojich novoročných predsavzatí. Ak trpíte stratou elánu, dôvodov môže byť viac. Možno ste si vybrali nesprávne motívy a ciele. Výskum ukazuje, že práve výber vhodného typu cieľa je kľúčom k udržaniu motivácie z dlhodobého hľadiska.
Pod vplyvom predsavzatí v januári mnohí vynaložili veľké úsilie, aby sa rozhýbali. Bohužiaľ, náš mozog nás povzbudzuje, aby sme sa vyhýbali fyzickej námahe. To je dôvod, prečo nadmerná námaha, ktorú pri cvičení vynakladáme, bude z dlhodobého hľadiska pôsobiť proti nám. Pre The Conversation o tom píše Ian Taylor, psychológ z Univerzity v Loughboroughu.
Náš mozog neustále monitoruje naše telo a skúma, či nedošlo k zmenám, ktoré by mohli znamenať nebezpečenstvo pre naše zdravie. Čím viac fyzickej námahy vynakladáme, tým viac sa aktivuje signál a náš mozog nám hovorí, že aktivita jednoducho nestojí za námahu a potenciálne riziko.
To je dôvod, prečo nám z dlhodobého hľadiska môže pomôcť, keď zmenšíme úsilie, ktoré vynakladáme na cvičenie. Ak sa napríklad bojíte čo i len pätnásťminútového behania, dajte si namiesto toho päť minút. Ak neznášate beh, no baví vás Zumba, beh vynechajte. Zlaté pravidlo je, že činnosť, ku ktorej sa snažíte motivovať, vám musí byť príjemná. Výskum ukazuje, že je oveľa pravdepodobnejšie, že niečo urobíme, ak si to bude vyžadovať menšie úsilie – najmä keď ide o cvičenie.
Rovnaký princíp platí aj pre znižovanie psychickej námahy potrebnej na cvičenie. Náš mozog nás povzbudzuje, aby sme sa mu vyhýbali – až do takej miery, že keď máme na výber, často dávame prednosť fyzickej bolesti. Robí to preto, lebo si chce ušetriť psychologickú námahu pre časy núdze.
Zimy sa netreba báť. Prečo behať aj v chlade a čo robiť inak? Tréner vysvetlil riziká aj plusy
Čo najmenej rozhodovania
Ak ide o začiatok nového cvičebného režimu, začlenenie tréningov do nášho rozvrhu alebo vstávanie z postele o hodinu skôr si vyžadujú psychologické úsilie. Na zníženie psychologického tlaku môže pomôcť, ak minimalizujeme zbytočné rozhodovanie. Keď príde čas cvičiť, vynechajte rozhodovanie a naplánujte si aktivity tak, aby ste o nich zbytočne nepremýšľali.
Aj keď sa zdá, že ide o malé rozhodnutia, všetky môžu prispieť k tomu, že budeme menej motivovaní cvičiť, keď ich musíme riešiť. Výskum dokonca ukazuje, že keď si myslíme, že dosiahnutie našich cieľov vyžaduje menej úsilia, je pravdepodobnejšie, že ich dosiahneme.
Zvoľte si krátkodobé ciele
Ďalšou základnou motivačnou chybou sú ciele, ktoré smerujú príliš ďaleko do budúcnosti. Mnoho ľudí začne cvičiť, aby zhodili pár kíl – možno preto, aby sa opäť zmestili do obľúbených šiat. Ale keď je výsledok príiš ďaleko v budúcnosti, naše mozgy si nespájajú motiváciu s cvičením – takže cvičeniu menej inklinujeme.
Výberom cieľa, ktorý má bezprostrednejší výsledok, si náš mozog spojí výsledok pozitívne s cvičením, pretože k nemu dochádza súčasne. Napríklad výhody cvičenia na zlepšenie nálady sa prejavia rýchlejšie ako zmeny fyzického zdravia, takže to môže byť lepšia motivácia, prečo pokračovať v cvičení aj po januári. Stručne povedané, urobte z dôvodu cvičenia okamžitý dôvod, ktorý môžete dosiahnuť, dlhodobé výhody budú nasledovať.
Zamerajte sa na „byť“ namiesto „mať“
Posledným motivačným zlepšovákom je zmena typu cieľa, ktorý máte. Takzvané „mať“ ciele neslúžia nášmu motivačnému mozgu, ktorý sa zameriava na dôležitejšie veci – ako byť efektívny v tom, čo robíme, a vytvárať sociálne väzby. Príkladom cieľa „mať“ je cvičenie kvôli lepšimu telu.
K cieľom, ktoré nás motivujú lepšie, patria ciele „byť“. Príkladom takého cieľa by mohlo byť cvičenie, aby ste boli zdraví alebo športovejší. "Byť" ciele sú nadradené, pretože ľudia majú tendenciu chcieť sa spojiť s inými podobne zmýšľajúcimi ľuďmi na základe spoločnej identity. Táto motivácia sa zrejme vyvinula u našich predkov, pretože vytváranie väzieb nám pomáhalo prežiť.
Aj keď ste od začiatku januára mierne zľavili, neznamená to, že sa musíte svojich cieľov úplne vzdať. Niekoľko vylepšení k prístupu k cvičeniu môže pomôcť lepšie sa držať svojich cieľov po celý zvyšok roka.