Voľba predsedu parlamentu je reštart koalície, hovorí Raši. Opozícii chce dodať hlasy, na Migaľa má jasnú požiadavku

27.3.2025 21:09

Po takmer roku má slovenský parlament riadne zvoleného predsedu. Richard Raši (Hlas-SD), ktorý sa tejto funkcie ujal po dlhom koaličnom patovom stave, sa v relácii Téma dňa vyjadril k fungovaniu parlamentu, vzťahom v koalícii i možným zmenám rokovacieho poriadku. Rozhovor sa výnimočne odohral priamo v priestoroch Národnej rady.

rasi tema dna
Foto: ta3

Raši po prvých dňoch vo funkcii hovorí o „strese z procedúr“ a dôraze na zákonnosť. Skúsenosti z pozície primátora Košíc či ministra však podľa neho pomáhajú.

„Je to práca mimoriadne dôležitá. Predseda parlamentu okrem vedenia schôdze zodpovedá za to, aby boli dodržané všetky pravidlá, aby schvaľované zákony boli platné,“ poznamenal.

Svoju úlohu však nechce vnímať len formálne. Zdôraznil, že chce zostať v kontakte s regiónmi, samosprávami a občanmi. „Zákonodarná iniciatíva by mala byť v úzkom spojení s reálnymi potrebami ľudí,“ dodal.

Raši informoval aj o prvom pracovnom stretnutí s prezidentom Petrom Pellegrinim. Ten mu zablahoželal k zvoleniu, no zároveň oznámil, že začne pravidelne zvolávať stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu.

Cieľom má byť lepšia koordinácia vo vnútroštátnych i zahraničnopolitických otázkach. „Aby sme aj navonok dávali rovnaký signál o Slovensku,“ vysvetlil Raši.

Ukážeme opozícii, že vieme byť veľkorysí

Opozícia zatiaľ nemá svojho podpredsedu parlamentu, no Raši tvrdí, že im koalícia pomôže. „Keď si svojho kandidáta vyberú, tak my im tých päť hlasov určite dodáme, aby mali aj oni podpredsedu Národnej rady,“ prisľúbil. Zároveň však dodal, že nominácia Michala Šimečku (PS), ktorý už raz podpredsedom bol a bol odvolaný, podľa neho nie je vhodná.

Koalícia predtým lídra PS odvolala z funkcie za údajné zneužívanie štátnych dotácií členmi jeho rodiny, konkrétne dôkazy však nepredložila. Peniaze od štátu pomerne bežne využívajú v rámci svojich organizácií aj ľudia blízki koaličným politikom. Za Šimečkovo odvolanie nehlasovali niektorí rebelujúci poslanci Hlasu, napríklad Samuel Migaľ, ktorý je v súčasnosti už ministrom investícií.

Na otázku o transparentnosti tajnej voľby šéfa parlamentu, ktorú opozícia spochybnila, reagoval Raši vyhlásením, že celý proces prebehol v súlade s pravidlami. „Keď 79 ľudí deklaruje pred voľbou, že ten hlas dá, a výsledok je, že 79 ľudí ten hlas dalo, tak asi by som tie pochybnosti nemal,“ poznamenal.

Nový šéf parlamentu si dáva za cieľ znížiť napätie v rokovacej sále. Podľa neho je diskusia v Národnej rade často osobná, nevraživá a plná vulgarizmov. „Keď my, zákonodarný orgán, ukážeme, že tá norma vie byť tak nízko, tak potom nemôžeme očakávať kultivované správanie v spoločnosti,“ uviedol.

Zároveň dodal, že je pripravený využiť všetky nástroje, ktoré mu rokovací poriadok umožňuje – od vypnutia mikrofónu až po vykázanie poslanca zo sály. Pripomenul aj možnosť strhnutia časti mzdy v prípade porušenia pravidiel.

Zmena rokovacieho poriadku je v príprave

Podľa Rašiho naďalej funguje pracovná skupina, ktorá pripravuje zmeny rokovacieho poriadku. Prisľúbil, že v návrhoch budú zohľadnené aj niektoré podnety opozície. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa návrh dostane do pléna.

Vyjadril sa aj k využívaniu paragrafov umožňujúcich skrátiť diskusiu. Pripustil, že ide o reakciu na obštrukčné konanie opozície. „Každá akcia spôsobuje reakciu. A keď sa nebude zneužívať legislatívny akt na to, že niekto v treťom čítaní zbrzdí zákon na tri hodiny, tak ani koalícia nebude nútená toto robiť,“ poznamenal.

Platy poslancov a jednota v strane

Raši potvrdil, že otázka zmrazovania platov poslancov bude témou koaličnej rady. Vyjadril sa však aj kriticky na adresu opozície. „Zo zásady prichádzajú s takýmito návrhmi ľudia, ktorí boli vo vláde, až keď sú v opozícii,“ myslí si.

V súvislosti so stranou Hlas tvrdí, že poslanecký klub je jednotný a jeho zvolenie bolo výsledkom jednomyseľného rozhodnutia. „Skôr niekto šíril informácie, možno tí, čo už súčasťou našej strany nie sú,“ reagoval na špekulácie o vnútorných nezhodách.

Za kľúčový cieľ do budúcnosti označil podporu pre svojich ministrov a napredovanie v čerpaní eurofondov, čo je podľa neho hlavná úloha nového šéfa MIRRI Migaľa. „Nič iné tu nechceme, len aby sa fondy čerpali, peniaze išli do regiónov,“ uzavrel Raši.

Pozrite si kompletnú epizódu relácie Téma dňa s Richardom Rašim:

K relácii Téma dňa sme pripravili aj zostrih:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok