Fico reaguje na Trumpove clá. Namiesto zbrojenia bude od Bruselu žiadať "masívnu pomoc" pre automobilový priemysel
Premiér Robert Fico (Smer-SD) oznámil, že Slovensko bude od Európskej únie žiadať rozsiahlu podporu pre automobilový priemysel. Reagoval tak na rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ohlásil zavedenie 25-percentného cla na všetky autá dovezené do USA, ak neboli vyrobené priamo na území Spojených štátov. Clá majú začať platiť od 2. apríla.

„Veľmi jasne si uvedomujeme koncentráciu výroby áut na Slovensku a namiesto masívneho zbrojenia Európy budeme žiadať Európsku úniu o masívnu pomoc pre automobilový priemysel,“ napísal Fico na Facebooku.
Opoziční politici mu však vyčítali, že vláda v predstihu nevyrokovala žiadne výnimky ani úľavy so Spojenými štátmi. Fico oponoval, že opatrenie USA sa týka všetkých krajín sveta a nejde o problém, ktorý by sa dal vyriešiť bilaterálne.
Automobilový trh USA je druhý najväčší na svete po Číne a dovozy tvoria takmer polovicu všetkých predaných vozidiel.
Podľa amerických údajov si obyvatelia USA vlani kúpili približne 16 miliónov osobných áut, SUV a ľahkých nákladných vozidiel. Trumpov tím očakáva, že nové clá prinesú do rozpočtu dodatočných 100 miliárd dolárov.
Dopady by mohli byť výrazné
Dopady nových ciel by mohli byť pre Slovensko výrazné. „V rámci regiónu strednej a východnej Európy je americký dopyt pre Slovensko najdôležitejší, podľa amerických údajov hodnota slovenského exportu do USA presiahla približne šesť percent nášho HDP, z čoho prevažnú väčšinu tvoria automobily. Práve tých sa zavedené clá dotýkajú,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák v komentári pre ČTK.
Trumpove 25-percentné clá zabolia aj nás. Slovensko je v prvej desiatke vývozcov áut do USA

Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na svete v prepočte na obyvateľa. V krajine pôsobia automobilky Jaguar Land Rover, Kia, Stellantis, Volkswagen a výstavbu spúšťa aj Volvo Cars.
Viaceré z týchto spoločností, najmä Volkswagen a Jaguar Land Rover, vyvážajú produkciu priamo na americký trh.
„Automobilový priemysel tvorí približne desať percent HDP Slovenska a zamestnáva minimálne 300 000 ľudí. Slovensko bude nepochybne jednou z najviac postihnutých krajín v rámci Európskej únie,“ upozornila ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Clá môžu spomaliť rast HDP Slovenska
Horňák zároveň predpokladá, že americké clá môžu spomaliť rast HDP Slovenska v nasledujúcich troch rokoch spolu o 1,5 percentuálneho bodu.
„Začatie obchodnej vojny poškodí všetky strany konfliktu, takže by malo byť naozaj poslednou možnosťou. Preferovanou možnosťou je prirodzene diplomatické riešenie situácie, v ktorom Európska únia ponúkne Donaldovi Trumpovi niečo, čo môže na domácej pôde prezentovať ako víťazstvo svojej administratívy,“ napísal analytik.
Očakáva sa, že slovenská vláda bude v najbližších týždňoch hľadať podporu medzi ďalšími členskými štátmi EÚ a zároveň vyvíjať tlak na spoločný európsky postup voči americkým clám.