Trumpove 25-percentné clá zabolia aj nás. Slovensko je v prvej desiatke vývozcov áut do USA
Automobilový trh Spojených štátov je podľa výroby a predaja druhý najväčší na svete, pričom Čína je prvá.
Podľa najnovších údajov Bieleho domu si Američania vlani kúpili približne 16 miliónov osobných a športovo-úžitkových vozidiel (SUV) a ľahkých nákladných vozidiel. Približne polovicu všetkých týchto vozidiel tvoril dovoz.

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že Spojené štáty zavedú 25-percentné clo na dovoz „všetkých automobilov, ktoré neboli vyrobené v Spojených štátoch“.
Clá vstúpia do platnosti 2. apríla, dodal Trump v Bielom dome. Informujú o tom tlačové agentúry.
„Prinútime krajiny, ktoré v našej krajine podnikajú a berú nám naše bohatstvo, aby zaplatili... Urobíme to, že uvalíme 25-percentné clá na všetky autá, ktoré nie sú vyrobené v Spojených štátoch. Ak budú vyrobené v Spojených štátoch, nebudú na ne uložené absolútne žiadne clá,“ povedal Trump novinárom v Oválnej pracovni.

Americká vláda očakáva, že toto opatrenie zvýši príjmy rozpočtu o dodatočných 100 miliárd dolárov, uviedol poradca Trumpovej administratívy.
Odborníci o clách
Zavedenie ciel na dovoz automobilov do USA spomalí hospodársky rast Slovenska a negatívne ovplyvní trh práce v podobe mierneho zvýšenia nezamestnanosti. Napísal to Matej Horňák, analytik banky Slovenská sporiteľňa.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková novinárom povedala, že Slovensko bude patriť medzi najviac postihnuté krajiny v Európskej únii.
Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na svete v prepočte na obyvateľa a výroba vozidiel a súčiastok je motorom našej ekonomiky s výrazným vplyvom na hrubý domáci produkt (HDP) krajiny.
Na Slovensku majú svoje továrne spoločnosti Jaguar Land Rover, Kia, Stellantis a Volkswagen a spoločnosť Volvo Cars v krajine stavia továreň na výrobu elektromobilov. Podľa dostupných informácií slovenské závody Volkswagen a Jaguar Land Rover vyvážajú svoju produkciu do USA.
"V rámci regiónu strednej a východnej Európy je americký dopyt pre Slovensko najdôležitejší, podľa amerických údajov hodnota slovenského exportu do USA presiahla približne šesť percent nášho HDP, z čoho prevažnú väčšinu tvoria automobily. Práve tých sa zavedené clá dotýkajú," uviedol Horňák v komentári, ktorý poskytol ČTK.
PREHĽADNE: Trumpove clá sa šíria svetom ako cunami. USA trestajú aj spojencov, EÚ sa pripravuje na protiútok

Podľa neho okrem priameho vplyvu amerických ciel bude mať na exportne orientovanú slovenskú ekonomiku vplyv aj očakávané spomalenie rastu ekonomík obchodných partnerov Slovenska. Analytik odhadol, že krok USA by mohol znížiť tempo rastu HDP Slovenska v nasledujúcich troch rokoch celkovo o 1,5 percentuálneho bodu, pričom by sa mierne zvýšila nezamestnanosť.
"Začatie obchodnej vojny poškodí všetky strany konfliktu, takže by malo byť naozaj poslednou možnosťou. Preferovanou možnosťou je prirodzene diplomatické riešenie situácie, v ktorom Európska únia ponúkne Donaldovi Trumpovi niečo, čo môže na domácej pôde prezentovať ako víťazstvo svojej administratívy," napísal Horňák.
"Automobilový priemysel tvorí približne desať percent HDP Slovenska a zamestnáva minimálne 300 000 ľudí. Slovensko bude nepochybne jednou z najviac postihnutých krajín v rámci Európskej únie," uviedla ministerka Saková.