Veterinári chcú umožniť vývoz jahniat z bezpečných zón. Pred Veľkou nocou sa majú upraviť predpisy

27.3.2025 14:13

Slovensko plánuje povoliť vývoz jahniat z bezpečných zón pred Veľkou nocou. Nákaza slintačky zatiaľ postihla len hovädzí dobytok v okrese Dunajská Streda.

Obrázok WhatsApp 2025-03-27 o 13.01.58_482e3667.jpg
Foto:

Slovensko by mohlo pred Veľkou nocou začať s vývozom jahniat z bezpečných zón, uviedol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý na rokovaní parlamentného výboru vo štvrtok (27. 3.)

Aj ovce patria do ohrozenej skupiny

Veterinári plánujú upravovať príslušné predpisy, ktoré by mali byť podľa Chudého pripravené v priebehu týždňa. Bližšie podrobnosti zatiaľ neoznámil.

Ovce patria medzi zvieratá, ktoré sú náchylné na slintačku a krívačku, rovnako ako kozy, prasatá či hovädzí dobytok. Na Slovensku však zatiaľ nákaza postihla len hovädzí dobytok, a to v okrese Dunajská Streda.

V úvode výboru vystúpil pred poslancami aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč, ktorý prítomných uistil, že na Slovensku sú naďalej potvrdené štyri infikované chovy.

Nejasnosti okolo lokalít

Minister na výbore neuviedol konkrétne lokality, kde sa majú zakopávať utratené zvieratá, s tým, že nebude hovoriť detailne.

Alojz Hlina (SaS) označil za jednu z možných lokalít skládku Vlčie hory pri Hlohovci, na čo mu Takáč odpovedal: „Asi áno.“

Opoziční poslanci sa k slovu dostali až po 45 minútach, výbor trval asi hodinu. Kritizovali ministra za nedostatok informácií pre farmárov aj pootvorené vozidlá s telami zvierat.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok