Zvieratá v okolí ohnísk slintačky sa budú naďalej utrácať. Krízový štáb dal prednosť opatrnosti pred ústupkami

27.3.2025 11:59 , Aktualizované: 27.3.2025 18:37
Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Ústredný krízový štáb rozhodol, že likvidácia zvierat v okolí ohnísk slintačky a krívačky bude pokračovať. Rozhodnutie prichádza napriek výzvam na zmenu postupu od poslanca Branislava Becíka (Hlas-SD), ktorý presadzuje zastavenie usmrcovania zdravých zvierat v ochranných pásmach.

Becík argumentuje, že európska legislatíva takýto zásah nevyžaduje a ide nad rámec povinností členských štátov.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ktorý krízový štáb vedie, však avizoval, že aktuálne rozhodnutie je výsledkom konzultácií s odborníkmi.

O prípadnej zmene by sa podľa neho dalo uvažovať až po uplynutí inkubačnej doby vírusu. „Sme len na druhom dni zo štrnástich,“ uviedol minister.

S Becíkom, ktorý je aj županom Nitrianskeho kraja, sa zhodujú v tom, že prioritou by mala byť ochrana zdravých domácich chovov, no vláda zatiaľ trvá na pôvodných opatreniach.

Na Slovensku sú aktuálne potvrdené štyri ohniská nákazy – Baka, Medveďov, Ňárad a Lúč na Ostrove.

V Bake už proces utrácania skončil

V Bake sa proces utrácania už skončil. Generálny riaditeľ farmy Exata Group Zoltán Pivoda uviedol, že posledné auto s kadávermi opustilo farmu v stredu večer.

"Nasleduje totálna dezinfekcia celej farmy. Chov chceme určite obnoviť," povedal Pivoda. Dodal, že zamestnanci prešli mimoriadne náročným obdobím: „Všetci sme vyčerpaní. Nielen fyzicky, ale aj psychicky. Nikomu neprajem to, čo sme si prežili my.“

Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Súčasné opatrenia sú nevyhnutné, tvrdí Takáč

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) obhajuje súčasné opatrenia ako nevyhnutné. Podľa neho ide o odporúčania odborníkov, ktoré potvrdila aj Európska komisia počas návštevy Slovenska.

Dostali sme zelenú z Bruselu,“ vyhlásil Takáč. Zároveň upozornil, že mnohé chovy v zasiahnutých oblastiach neboli nahlásené, čo skomplikovalo rýchlu reakciu.

„Na základe európskej legislatívy musí byť každý chov riadne registrovaný,“ zdôraznil.

Takáč tiež uviedol, že mimo komerčných fariem už veterinári utratili 54 zvierat v domácich chovoch. Ide najmä o preventívne opatrenia v trojkilometrových pásmach okolo ohnísk, kde sa predpokladá vyššie riziko šírenia vírusu.

Minister argumentuje, že prísnu dezinfekciu možno zabezpečiť len vo veľkých uzavretých prevádzkach – v malochovoch to podľa neho nie je možné. Zároveň prisľúbil rýchle kompenzácie pre postihnutých drobných chovateľov.

Becík nesúhlasí

Becík s postojom rezortu nesúhlasí. Na rokovaní výboru pre pôdohospodárstvo argumentoval, že „výzvu na zastavenie likvidácie mu tlmočili regionálni veterinári“ a že situáciu treba riešiť „chladnou hlavou“.

Na jeho stranu sa postavil aj poslanec KDH Marián Čaučík, ktorý spochybnil štandardnosť postupu a vyzval na dôkladnejšiu odbornú diskusiu.

Minister Takáč však trvá na tom, že aktuálne opatrenia sú najlepším spôsobom, ako ochrániť veľké chovy a zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu.

„Nepodceňujme to. Ja nedávam rozhodnutia. Rozhodnutia dávajú odborníci. My sme na to, aby sme to manažovali,“ odkázal svojim kritikom.

Pozrite si záznam tlačovej besedy po zasadnutí krízového štábu k situácii so slintačkou a krívačkou:

Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok