Omyl, ktorý mohol ohroziť životy. The Atlantic zverejnil celé znenie tajnej porady armádnych špičiek USA zo Signalu

26.3.2025 14:58 , Aktualizované: 26.3.2025 17:23

Magazín The Atlantic v stredu (26. 3.) zverejnil úplnú konverzáciu vysokopostavených amerických činiteľov o plánovaných vojenských úderoch, ktorú viedli cez chat na Signale, do ktorého omylom prizvali šéfredaktora The Atlantic Jeffreyho Goldberga. Minister obrany Pete Hegseth v ňom napríklad informoval o presnom čase aj spôsobe útoku proti jemenským povstaleckým Húsíom.

Jemen, útok, USA, Húsíovia
Foto: TASR/AP
Dym stúpa z miesta, ktoré zasiahli americké nálety v Saná, Jemen, sobota 15. marca 2025.

Administratíva Donalda Trumpa zatiaľ tvrdí, že sa do chatu nedostali žiadne informácie, ktoré by podliehali utajeniu.

"Neboli tam utajené informácie," povedal v utorok Trump a podobne sa vyjadrili aj ďalší predstavitelia vlády, ktorá kvôli kauze čelí silnej kritike.

The Atlantic sa napriek tomu pred zverejnením celého chatu pýtal administratívy, či s tým súhlasí. Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová uviedla, že síce konverzácia neobsahovala utajené informácie, čo ale neznamená, že administratíva nemá námietky proti jej zverejneniu.

"Malo ísť o internú a súkromnú poradu medzi vysokopostavenými vedúcimi pracovníkmi a diskutovalo sa o citlivých informáciách," poznamenala.

Minister zdieľal presné plány operácie

Zo zverejneného chatu je napríklad zrejmé, že v ňom Hegseth 15. marca krátko pred poludním zdieľal presné plány chystanej operácie. "ČAS TERAZ (11: 44): Počasie je priaznivé. Práve POTVRDENÉ s CENTCOM, máme ZELENÚ na začatie misie," napísal s odvolaním sa na regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM, ktoré bolo za útok zodpovedné.

Minister obrany potom tiež uviedol presný čas, kedy budú štartovať lietadlá F-18 a kedy majú zaútočiť na "teroristu", ktorý bol cieľom operácie. Ďalej opisuje presné časy ďalších fáz úderu aj zbrane, ktoré budú využité. Svoje správy odoslal zhruba dve hodiny pred hlavnou fázou útoku.

"Ak by sa tieto informácie -najmä presné časy vzletu amerických lietadiel smerujúcich do Jemenu-dostali do nesprávnych rúk počas tohto kľúčového dvojhodinového obdobia, americkí piloti a ďalší príslušníci ozbrojených síl by mohli čeliť ešte väčšiemu nebezpečenstvu, ako akému zvyčajne čelia," napísal The Atlantic.

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz následne potvrdil, že cieľ sa nachádzal v budove, ktorá sa v dôsledku amerického úderu zrútila. "Prvý cieľ, ich hlavného muža pre rakety, sme pozitívne identifikovali, ako vchádza do budovy svojej priateľky. A tá sa teraz zrútila," napísal Waltz.

"Skvelé," odpovedal Vance na správu Waltza, ktorý do chatu následne zaslal emotikony pästi, americkej vlajky a plameňa. Ďalší členovia diskusnej skupiny útok na Jemen tiež chválili. Hegseth neskôr do chatu napísal, že ďalšie údery budú nasledovať. USA v rámci novej útočnej kampane v Jemene zabili najmenej 53 ľudí, vrátane detí, a ďalších zranili.

Je to ohrozenie národnej bezpečnosti, hovoria experti

Bezpečnostní experti časopisu opakovane oznámili, že využitie aplikácie Signal pre diskusiu o takto citlivých otázkach je ohrozením národnej bezpečnosti. The Atlantic navyše poznamenáva, že za bežných okolností by niektoré informácie z chatu podliehali utajeniu.

Hovorkyňa Leavittová po zverejnení stredajšieho textu na X napísala, že The Atlantic publikovaním konverzácie priznal, že v nej neboli zdieľané vojnové plány. Celý tento príbeh bol podľa nej ďalší hoax napísaný Trumpovým odporcom, ktorý je dobre známy svojimi senzáciechtivými prekrúteniami.

Goldberg vyjadrenie Leavittovej kritizoval v rozhovore so stanicou MSNBC. "Ona jednoducho hrá nejakú divnú sémantickú hru," povedal šéfredaktor časopisu v narážke na podrobné informácie o úderoch, ktoré boli na chatovú skupinu zaslané.

Biely dom odmieta výhrady

Leavittová tiež odmietla výhrady, ktoré zazneli v súvislosti s tým, že Steve Witkoff, Trumpov splnomocnenec pre Blízky východ, v chatovacej skupine dostával správy v čase, keď bol v Moskve, aby s ruským prezidentom Vladimirom Putinom rokoval o vojne na Ukrajine.

Americká vláda podľa hovorkyne Bieleho domu Witkoffovi "poskytla zabezpečenú komunikačnú linku a bol to jediný telefón, ktorý mal počas pobytu v Moskve pri sebe."

Waltz televízii Fox News povedal, že sa snaží zistiť, ako k pridaniu novinára do skupiny došlo. Podľa Goldberga ho do nej pridal práve Waltz.

"Cestou sem som teraz hovoril s Elonom (Muskom). Naše najlepšie technické mozgy skúmajú, ako sa to stalo," povedal poradca pre národnú bezpečnosť.

"Ale môžem vám povedať jedno, toho chlapa (Goldberga) nepoznám.. 2000. Neposielam mu správy. Nemal som ho v telefóne," povedal Waltz a poprel, že by novinárovo číslo do skupiny pridal jeho asistent, aj keď to hodiny predtým vyhlásil Trump.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok