Vance kritizoval útok, Hegseth obvinil Európu z príživníctva. Čo odhalila uniknutá komunikácia armádnych špičiek USA?

Šéfredaktora časopisu The Atlantic omylom pridali do skupinového četu najvyšších predstaviteľov armády USA, v ktorej diskutovali o vojenských plánoch na útok v Jemene. Uniknuté informácie správy odhalili spory medzi členmi Trumpovej administratívy.

Signal čet
Foto: TASR/AP

Uniknuté informácie o vojenských plánoch

The Atlantic v pondelok (24. 3.) večer zverejnil článok, v ktorom šéfredaktor Jeffrey Goldberg informoval o tom, ako sa stal súčasťou uzavretej četovacej skupiny v aplikácii Signal, ktorá je určená na šifrované odosielanie správ.

Najskôr sa s ním v aplikácii spojil poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a o dva dni neskôr ho pridal do uvedenej skupiny. V nej minister obrany Pete Hegseth a ďalší vysokopostavení predstavitelia americkej administratívy vrátane viceprezidenta J. D. Vancea, ministra zahraničných vecí Marca Rubia, Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza či riaditeľa CIA Johna Ratcliffa diskutovali o príprave nedávnych útokov na pozície húsíjských povstalcov v Jemene. K nim skutočne došlo 15. marca.

Goldberg uviedol, že dve hodiny pred útokom mal prístup k utajovaným vojenským plánom úderov vrátane cieľov, balíkov zbraní aj načasovania. Uniknuté informácie odhalili vojenské tajomstvá a diskusie o zásahoch na Blízkom východe, o ktorých sa verejnosť nemala dozvedieť.

BBC zosumarizovala niekoľko poznatkov z odhalených informácií.

Spochybnenie Trumpa

Jedným z kľúčových odhalení bolo, že viceprezident J. D. Vance mal vyjadriť pochybnosti o rozhodnutí prezidenta Trumpa.

Goldberg informoval, že účet s názvom J. D. Vance v skupine napísal: „Myslím, že robíme chybu.“

Viceprezident sa vyjadril, že zásah na Húsíov, ktorí útočia na lode v Suezskom prieplave, môže slúžiť viac záujmom Európy než USA, pretože cez tento prieplav prebieha väčší objem obchodu v Európe.

Vance tiež dodal, že jeho nadriadený si možno neplne uvedomuje, ako by zásah USA mohol byť prospešný pre Európu, a že existuje riziko, že dôjde k nárastu cien ropy.

Na Vanceove obavy, že plánovaná vojenská akcia môže byť vnímaná ako konanie v rozpore s Trumpovým posolstvom o Európe, americký minister obrany Vanceovi napísal, že „rozumie jeho obavám a plne podporuje, aby o nich povedal Trumpovi“.

Dodal, že podávanie informácií bude podľa neho ťažké bez ohľadu na to, čo sa stane, keďže nikto nevie, kto sú Húsíovia, a preto by sa mali zamerať na to, že Biden zlyhal.

Trumpova administratíva neustále obviňuje Joea Bidena z prílišnej zhovievavosti voči Iránu.

Obviňovanie Európy z príživníctva

„Ak si myslíte, že to máme urobiť, poďme do toho. Len sa mi nepáči, že opäť budeme musieť zachraňovať Európu,“ napísal k vojenskej akcii Vance ministrovi obrany.

Hegseth mu odpovedal: „Úplne súhlasím s vaším odporom voči európskemu príživníctvu. Je to naozaj ÚBOHÉ.“

Vojenskí predstavitelia v čete diskutovali aj o potrebe ekonomického „profitu“ od Európy, ktorú očakávajú „na oplátku“ za vojenskú akciu.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok