Rakúsko zavádza preventívne opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky. K hraniciam vyslalo dekontaminačný tím
Rakúsko vyhlásilo preventívne opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky do krajiny. Dovoz hovädzieho dobytka bude podliehať prísnejším kontrolám a poľnohospodári sa vyzývajú, aby dodržiavali najprísnejšie hygienické normy v stajniach alebo počas prepravy.

Viedeň vyslala na Slovensko špeciálny dekontaminačný tím rakúskej armády po tom, ako sa v utorok potvrdilo štvrté ohnisko nákazy, informovali v stredu (26. 3.) rakúske médiá.
Ťažisko preventívnych opatrení vlády teraz podľa portálu 5Minuten spočíva v informovaní príslušných profesijných skupín, ako sú veterinári, poľnohospodári alebo poľovníci, a v posilnení kontrol a zlepšení tzv. biologickej bezpečnosti. Chovatelia zvierat boli vyzvaní, aby dodržiavali najprísnejšie hygienické normy.
Česko sa uzatvára pred slintačkou. Od polnoci budú otvorené len štyri priechody zo Slovenska, kamióny čaká dezinfekcia

Dopravné kontroly v Burgenlande
Úrady tiež diskutujú o posilnení dopravných kontrol v blízkosti hraníc. Podľa internetovej stránky 5Minuten podlieha dovoz zvierat do Rakúska prísnym kontrolám a preprava sa musí vopred nahlásiť veterinárnym orgánom. Okrem toho sa zvýšili požiadavky na prepravcov zvierat a prevádzkovateľov bitúnkov, najmä pokiaľ ide o predpisy týkajúce sa čistenia, dezinfekcie a karantény.
Opatrenia sa týkajú najmä najvýchodnejšej rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, ktorá hraničí s Maďarskom a Slovenskom. „Ak budeme dodržiavať všetky opatrenia, môžeme minimalizovať riziko šírenia slintačky a krívačky v Burgenlande. Ak by k tomu predsa len došlo, sme pripravení: veterinárne orgány na spolkovej a krajinskej úrovni vypracovali núdzový plán pre prípady podozrenia a budú konať v úzkej koordinácii,“ uviedla pre televíziu ORF zástupkyňa krajinského guvernéra Anja Haider-Wallnerová.
V posledných týždňoch údajne neboli zo Slovenska do Burgenlandu dovezené žiadne jatočné zvieratá.
Nákaza ničí celé chovy
Rakúsko vyslalo na Slovensko 52 príslušníkov armádnej jednotky reakcie na katastrofy (AFDRU) v rámci mechanizmu EÚ. Od stredy sú títo vojaci spolu s 18 vozidlami a technikou nasadení na Slovensku, približne 40 kilometrov juhovýchodne od hraničného priechodu Jarovce-Kittsee, v oblasti Dunajskej Stredy, uviedla ORF. Ich úlohou je podporovať miestne zásahové jednotky v snahe zabrániť šíreniu nákazy, uviedlo rakúske ministerstvo obrany.
Podľa rakúskych médií je dekontaminačný tím AFDRU jedinou certifikovanou jednotkou v tejto oblasti v celej EÚ a bol nasadený počas minuloročného výskytu vtáčej chrípky v Dolnom Rakúsku. „Skúsenosti z tohto nasadenia umožňujú efektívne a kvalitatívne hodnotné vykonávanie požadovaných opatrení na Slovensku,“ uviedlo ministerstvo.
Hoci vysoko nákazlivá slintačka a krívačka nepredstavuje priamu hrozbu pre ľudí, chovateľom hospodárskych zvierat môže spôsobiť obrovské hospodárske škody. Postihuje výlučne párnokopytníky - hovädzí dobytok, ovce, kozy a ošípané.