Česko sa uzatvára pred slintačkou. Od polnoci budú otvorené len štyri priechody zo Slovenska, kamióny čaká dezinfekcia
Nákladné autá nad 3,5 tony prejdú zo SR do Česka od stredajšej polnoci len štyrmi hraničnými priechodmi. Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný v stredu po rokovaní vlády spresnil, že pôjde o diaľničný priechod Lanžhot – Brodské plus priechody Starý Hrozenkov – Drietoma, Bílá-Bumbálka – Makov a Mosty u Jablunkova – Svrčinovec.

Na nich budú takéto vozidlá prechádzať cez dezinfekčné prahy. Výborný zároveň varoval pred podcenením situácie, ktorá sa podľa neho vyvíja nepriaznivo.
"Počítame s tým, že toto mimoriadne veterinárne opatrenie nadobudne účinnosť dnes o polnoci a na týchto štyroch priechodoch by boli inštalované dezinfekčné prahy, ktorými by automobily nad 3,5 tony museli povinne prejsť, aby na naše územie vstupovali plne dezinfikované," povedal Výborný. Ide podľa neho najmä o dezinfekciu kolies, lebo práve na nich sa môže nákaza prenášať.
Zároveň podotkol, že ak by toto pravidlo platilo absolútne, zrejme by sa zablokoval priechod pri Lanžhote, keďže ním denne prejdú tisíce nákladných áut, preto hľadajú riešenie tak, aby špecifikovali, ktoré vozidlá budú musieť povinne prejsť dezinfekčnými prahmi a ktoré budú skontrolované len vizuálne.
Slintačka a pootvorený kontajner. Video z prevozu dobytka do žilinskej kafilérie vzbudilo obavy

K obmedzeniu vstupu pre nákladné autá len na štyri priechody pristúpilo Česko podľa Výborného z toho dôvodu, že colná ani veterinárna správa nemajú dostatočnú kapacitu na to, aby autá mohli kontrolovať na všetkých 16 hraničných priechodoch so SR.
V Česku platí zákaz dovozu hospodárskych zvierat
Dodal, že v Česku stále platí zákaz dovozu živých hospodárskych zvierat zo Slovenska aj Maďarska z akýchkoľvek dôvodov, rovnako tiež zákaz dovozu potravín živočíšneho pôvodu, ktoré neboli tepelne spracované.
Ďalšie opatrenie, o ktorom v rezorte poľnohospodárstva uvažujú, je povinná dezinfekcia pri vstupoch do fariem a chovov v šiestich českých okresoch, ktoré susedia so SR. Celkom sa v nich podľa ministra nachádza 64 chovov hospodárskych zvierat nad päť kusov.
"Musíme tie kroky robiť rýchlo, lebo ak by sme ich robili až v rozsahu niekoľkých dní, neskôr by sme mohli vidieť, že neboli účinné," zdôraznil Výborný. Doplnil, že ČR zapožičala Slovensku mobilné jatky zo štátnych hmotných rezerv a tiež vyslala dva hasičské tímy s dekontaminačnými linkami.
Na maďarskom území sa objavilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informoval o tom minister pôdohospodárstva:
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac