Slintačka a krívačka ľudí neohrozuje, ubezpečili ministri po krízovom štábe. Pri pochovávaní zvierat môžu pomôcť väzni
Štát v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky na juhu Slovenska vyhlásil mimoriadnu situáciu na celom území Slovenskej republiky. Ohlásil tiež sériu krízových opatrení, ktorých cieľom je čo najrýchlejšie eliminovať ohniská nákazy. Po piatkovom zasadnutí ústredného krízového štábu o tom informovali viacerí členovia vlády na spoločnej tlačovej besede.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že mimoriadna situácia bola vyhlásená najmä preto, aby bolo možné efektívne nasadiť sily a prostriedky štátu a prijímať opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu šíreniu vírusu z aktuálne štyroch ohnísk.
Zdôraznil, že Slovensko pri riešení situácie konzultuje svoje postupy s odborníkmi z Európskej únie aj s expertmi z Írska, kde podobná epizootická kríza prepukla pred niekoľkými rokmi.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč poďakoval všetkým zložkám, ktoré sa podieľajú na zvládaní situácie, najmä pri likvidácii infikovaných zvierat v okresoch Dunajská Streda a Komárno. Priblížil, že zástupcovia Európskej komisie už pôsobia v zasiahnutých regiónoch a potvrdili správnosť opatrení prijatých štátnou veterinárnou správou.
Na Slovensko dorazili najväčší únijní odborníci na slintačku a krívačku. Takáč s EK riešil aj otázku kompenzácií

Zásadným problémom podľa ministra ostáva šírenie vírusu vzduchom.
Takáč zároveň informoval, že aktuálne prebieha likvidácia napadnutého dobytka a hľadanie ďalších priestorov, kde by mohli byť kadávery bezpečne uložené. Potvrdil, že v niektorých prípadoch budú zvieratá pochovávané do zeme.
Pochovávanie je bezpečné
Minister životného prostredia Tomáš Taraba ubezpečil, že lokalita v Leviciach, kde sú zvieratá pochovávané, je bezpečná a nehrozí kontaminácia podzemných vôd. Podľa Tarabu boli vytypované aj ďalšie dve záložné lokality, ktoré budú geologicky analyzované. Miesta zatiaľ nekonkretizoval.
Minister obrany Robert Kaliňák zdôraznil, že „do priestoru, kde sú pochované zvieratá do zeme, sú vyradené len tie, ktoré nemali žiadne symptómy“. Dôvodom ich utratenia je podľa neho to, že po vakcinácii nesmú byť ich produkty uvádzané na trh, a ak boli v kontakte s infikovaným kusom, musia byť preventívne odstránené.
Rezort obrany vybral lokalitu. Okrem kafilérie v Žiline budú dobytok likvidovať aj vo vojenskom priestore pri Leviciach

Zopakoval, že slintačka a krívačka sa na ľudí neprenáša. „Je to vyslovene skôr hospodársky problém a ľudský problém pre tých, ktorí sa celoživotne starajú o tie zvieratá,“ dodal.
Kaliňák tiež potvrdil, že medzi prioritami bolo nájsť lokality na pochovávanie zvierat, ktoré nenarúšajú vlastnícke práva. Uviedol, že v prípade veľkých hospodárskych podnikov pôjde štát pri odškodnení podľa merateľných ekonomických ukazovateľov, zatiaľ čo pri malých farmároch má byť ministerstvo pôdohospodárstva flexibilnejšie.
Farmári budú odškodnení, pomôcť môžu aj trestanci
Takáč doplnil, že s Európskou komisiou už rokuje o možnostiach finančnej pomoci. Slovensko by malo čerpať zdroje z existujúceho fondu na odškodňovanie aj z ďalších kapitol rozpočtu.
„Bude viacero mechanizmov, ako budeme odškodňovať poľnohospodárov. Určite ich v tomto nenecháme,“ vyhlásil minister.
Na otázky týkajúce sa technického zabezpečenia likvidácie kadáverov Takáč reagoval uistením, že všetky prepravné kontajnery sa dezinfikujú dôkladne a nad rámec predpisov. Priznal však, že v jednom prípade pravdepodobne došlo k technickému zlyhaniu.
Podľa rezortu vnútra je Slovensko na riešenie krízy pripravené aj z hľadiska personálneho a technického zabezpečenia. Okrem hasičov a policajtov sú pripravení pomáhať aj vojaci či dokonca väzni. Do krajiny dorazili dekontaminačné brány z Českej republiky a pomoc s technikou prisľúbilo aj Rakúsko.
Pomoc Česka v boji proti slintačke a krívačke. Slovensku poskytlo mobilnú jednotku na utrácanie zvierat

Zástupcovia vlády reagovali aj na výhrady opozície k výberu lokalít a spôsobu likvidácie. Takáč pripomenul, že pochovávanie zvierat v oblasti Žitného ostrova neprichádza do úvahy. „Nie je možné v tej lokalite umiestňovať tieto kadávery do zeme kvôli podzemnej vode,“ poznamenal.
Čo sa týka informovanosti farmárov, podľa Takáča boli opatrenia distribuované cez viaceré komunikačné kanály, vrátane databáz štátnych agentúr a profesijných združení.
Ako poznamenal, každý chovateľ má k dispozícii všetky potrebné informácie a musí vyvinúť aj vlastnú iniciatívu. „Nestane sa to, že pomaly by sme mali my chodiť individuálne po každom poľnohospodárovi,“ dodal.