Na Slovensko dorazili najväčší únijní odborníci na slintačku a krívačku. Takáč s EK riešil aj otázku kompenzácií
Na Slovensko pricestovali najvyšší odborníci Európskej komisie (EK) na slintačku a krívačku. Potvrdil to šéf slovenského agrorezortu Richard Takáč (Smer-SD) po zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre poľnohospodárstvo v Bruseli, ktorá riešila aj otázku možných kompenzácií. Informuje o tom spravodajca agentúry.

Takáč pripomenul, že Rada EÚ sa zaoberala výskytom slintačky a krívačky v Európe na podnet Maďarska, ktoré túto chorobu objavilo začiatkom marca v blízkosti slovenských hraníc. Medzitým sa vírus dostal na juh Slovenska, čo bolo tiež predmetom diskusií.
Podľa neho Rada ministrov spolu s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Christophom Hansenom riešila aj otázku prípadných kompenzácií pre chovateľov. Rokovania prebehli i s predstaviteľmi Hlavného riaditeľstva EK pre zdravie a potravinovú bezpečnosť (DG Sante), a to na úrovni európskych veterinárov, ktorí evidujú všetky choroby zvierat v EÚ.
„Informovali nás, že od pondelňajšieho rána sú na Slovensku dvaja najväčší odborníci na slintačku a krívačku, ktorých vyslala Európska komisia,“ uviedol Takáč. Zdôraznil, že odborníci eurokomisie dobre poznajú šéfa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martina Chudého, s ktorým dlhodobo spolupracujú. Uznali, že Slovensko prijalo najlepšie možné opatrenia na zabránenie prenosu vírusu.
Pomoc zo zahraničia
Po rokovaniach s Hansenom a na Rade ministrov Takáč skonštatoval, že Slovensko aj Maďarsko majú podporu ostatných členských krajín EÚ, pričom tri krajiny Slovensku už konkrétne pomohli - Česko, Maďarsko, Rakúsko. Členské krajiny budú postupovať v duchu únijnej legislatívy, ktorá im ukladá, aké opatrenia prijať, aby sa chránili pred touto nákazou.
„Verím, že aj ďalšie krajiny chcú pomôcť, lebo vnímajú, že to nie je len problém Slovenska a predtým Maďarska, že je to problém v európskom priestore. Preto bude podstatné, čo aj eurokomisia potvrdila, zaoberať sa kompenzáciami,“ vysvetlil Takáč.
Tie sa podľa neho budú týkať technických vecí ako utrácanie zvierat a dezinfekcia a aj odškodného pre poľnohospodárov, ktorí prišli o svoje chovy.
Slintačka a krívačka môže zlikvidovať celé chovy. Macho varuje pred katastrofou a apeluje na jednotu odborníkov

„Postupne budeme vyčísľovať škody. Samozrejme základ je, aby sme to dostali úplne pod kontrolu, aby sa to ďalej nešírilo a nepribudli ďalšie nakazené chovy. My už robíme analýzu jednotlivých krokov a postupne spočítavame náklady s tým spojené,“ spresnil.
Výška pomoci EÚ sa v tejto chvíli podľa neho nedá odhadnúť. Únia ma fondy určené na takéto prípady, vyplácané sú cez DG Sante prostredníctvom štátnej a veterinárnej správy. Takáč hovoril aj o využití nevyčerpaných zdrojov z predošlého programovacieho obdobia a dodal, že možností na kompenzácie bude viacero.
Minister ocenil Hansenov prísľub, že využije všetky možnosti, aby kompenzácie boli poskytnuté v najvyššej možnej miere.
Na Slovensku a v Maďarsku sa slintačka a krívačka objavila po viac ako päťdesiatich rokoch. Takáč uviedol, že ani experti z eurokomisie si nevedia vysvetliť výskyt vírusu po tak dlhej dobe. V januári túto chorobu zaznamenali v Nemecku, ale iný variant vírusu ako na Slovensku a v Maďarsku. Odborníci chcú podľa neho túto záhadu preskúmať a nájsť vysvetlenie.
Vláda nenechá poľnohospodárov "v štichu", povedal premiér. Pre slintačku a krívačku hľadajú kompenzácie

Slovensko a Česko podnikli rovnaké opatrenia
Takáč skôr v pondelok potvrdil, že v Bruseli o téme slintačky a krívačky hovoril aj s českým ministrom poľnohospodárstva Marekom Výborným. Pýtal sa, aké opatrenia robí česká strana, aby nedošlo k prenosu ochorenia do Česka.
„Potvrdil mi, že robia tie isté opatrenia, aké robilo aj Slovensko, keď sme sa dozvedeli o prepuknutí vírusového ochorenia v Maďarsku. Je na to riadna metodika, aké opatrenia treba robiť z pohľadu uzavretia hraníc, cez zákaz dovozu a vnútroštátnych kontrol. Je tam množstvo opatrení aj vo vzťahu k poľnohospodárskym subjektom zatvárania areálov a podobne,“ vysvetlil minister.
Takáč Výbornému poďakoval za zaslanie expertnej jednotky, ktorá pomáha pri usmrcovaní nakazených zvierat a za prísľub ďalšej pomoci. Upozornil, že pomoc poskytlo aj Maďarsko, Rakúsko a registruje prísľub pomoci zo strany Holandska a ďalších krajín EÚ.
Dobytok na farmách v Medveďove a Ňárade je už zaočkovaný. V Bake pokračujú s usmrcovaním zvierat
