Slintačka a krívačka môže zlikvidovať celé chovy. Macho varuje pred katastrofou a apeluje na jednotu odborníkov
Slovenské poľnohospodárstvo čelí vážnej skúške. Po potvrdení slintačky a krívačky na juhu Slovenska sa štát snaží zamedziť šíreniu nákazy. Podľa prvého podpredsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha ide o najvážnejšiu situáciu za posledné roky.
"Chvalabohu, zatiaľ tieto iné chovy neboli potvrdené," povedal v relácii ta3 a dodal, že všetky farmy sú hermeticky uzatvorené.
Macho otvorene priznáva, že šírenie nákazy by malo devastačné následky: "Bola by to katastrofa pre slovenské poľnohospodárstvo."
Opísal, aké náročné je likvidovať stovky zvierat denne a varoval, že zvládnuť rovnaký scenár vo viacerých chovoch by bolo logisticky takmer nemožné.
Vláda nenechá poľnohospodárov "v štichu", povedal premiér. Pre slintačku a krívačku hľadajú kompenzácie

Odškodnenie a motivácia pre farmárov
Vláda deklaruje, že poľnohospodári v tom nezostanú sami. "Zazneli silné slová v zmysle, že poľnohospodári nezostanú v štichu a budú odškodnení," potvrdil Macho a dodal, že ide aj o motiváciu pre farmárov, aby v prípade podozrenia nič netajili: "Pre nich by to mala byť motivácia, aby náhodou sa to roznieslo po celom Slovensku."
Zároveň však upozorňuje, že diskusia o tom, či sa dalo konať lepšie, by mala prísť až po zvládnutí krízy. "Nech túto diskusiu vedie až potom, keď túto situáciu zvládneme."
Zatiaľ bez dopadu na ceny potravín, no s výhľadom neistoty
Kým nákaza zostane lokalizovaná, ceny potravín by podľa Macha ovplyvnené nemali byť.
"Táto panika nie je na mieste," zdôraznil. Ak by sa však nákaza rozšírila, otvorila by otázku potravinovej sebestačnosti. Podľa neho obnovenie chovu dojníc po masívnej likvidácii by bolo možné len pre silné finančné skupiny: "Nezávislý poľnohospodár, keď príde o tisíc dojníc, a má dva roky čakať, je v podstate nemožné a rovnajúce sa pravdepodobnosti nula."