Rusko a Ukrajina sa dohodli na pokoji zbraní v Čiernom mori, Moskva však kladie podmienky. Vždy klamú, reaguje Zelenskyj

25.3.2025 16:17 , Aktualizované: 26.3.2025 18:08

Spojené štáty, Rusko a Ukrajina sa na separátnych rokovaniach v Rijáde dohodli na zaistení bezpečnej plavby, vylúčení použitia vojenskej sily a zabránení využívania komerčných plavidiel na vojenské účely v Čiernom mori. Moskva však neskôr určila podmienky tohto prímeria.

Vyplýva to zo spoločných vyhlásení, ktoré v utorok (25. 3.) zverejnil Biely dom.

V dvoch spoločných vyhláseniach po separátnych rokovaniach amerických, ruských a ukrajinských expertných skupín sa uvádza, že USA pomôžu obnoviť prístup Ruska na svetový trh v oblasti vývozu poľnohospodárskych výrobkov a hnojív, znížiť náklady na námorné poistenie a zlepšia prístup k prístavom a platobným systémom pre takéto transakcie.

Ukrajine Spojené štáty vyjadrili podporu v súvislosti so snahou dosiahnuť dohodu o výmene vojenských zajatcov, návrate civilných väzňov a násilne odvlečených ukrajinských detí.

Strany sa tiež dohodli, že vypracujú opatrenia súvisiace s dohodu medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom o neútočení na energetické zariadenia, s ktorou súhlasila aj Ukrajina.

Chcú späť prístup do systému SWIFT

Kremeľ však neskôr vo vyhlásení uviedol, že rusko-americká dohoda prímerí v Čiernom mori začne platiť, keď Západ zruší sankcie proti niektorým ruským bankám a spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na zabezpečovaní medzinárodného obchodu s potravinami.

Rusko podmienilo platnosť dohody o bezpečnosti plavby v Čiernom mori zrušením sankcií uplatňovaných voči banke Rosselchozbank a ďalším finančným inštitúciám zapojeným do medzinárodného obchodu s potravinami a hnojivami.

Sankcie voči štátnej banke Rosselchozbank boli dôvodom, prečo Rusko v roku 2023 odstúpilo od čiernomorskej iniciatívy, ktorú v roku 2022 pomohli dojednať OSN a Turecko a ktorá sa týkala vývozu ukrajinského obilia, píše agentúra Reuters.

Rusko požaduje ich návrat do medzinárodného platobného systému SWIFT. Z toho boli ruské finančné ústavy v súvislosti s vojnou na Ukrajine vylúčené.

Moskva tiež žiada, aby skončili sankcie týkajúce sa výrobcov a exportérov hnojív a potravín alebo lodí plaviacich sa pod ruskou vlajkou a podieľajúcich sa na obchode s týmito komoditami. Zrušiť sa majú tiež obmedzenia na dodávky poľnohospodárskych strojov do Ruska.

„Chceme, aby trh s obilím a hnojivami bol predvídateľný,“ povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

USA zopakovali svoje požiadavky

Biely dom vo vyhlásení uvádza, že obom stranám USA zopakovali požiadavku prezidenta Donalda Trumpa o zastavení zabíjania, čo je nevyhnutným krokom k dosiahnutiu trvalého mierového riešenia.

"Na tento účel budú Spojené štáty naďalej podporovať rokovania medzi oboma stranami s cieľom dosiahnuť mierové riešenie v súlade s dohodami uzavretými v Rijáde," uvádza sa vo vyhláseniach.

Reagoval aj ukrajinský prezident

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelnom večernom posolstve pre Ukrajincov obvinil Rusko zo šírenia klamstiev v prípade dohody o neútočení v Čiernom mori. Agentúra o tom informuje podľa televízie BBC.

„Kremeľ opäť klame, keď tvrdí, že prímerie v Čiernom mori údajne závisí od sankcií, a že prímerie v energetike sa údajne začalo 18. marca. Moskva vždy klame,“ deklaroval ukrajinský prezident.

Vyhlásenie, ktoré zverejnil Biely dom, je podľa neho „absolútne jasné“. „Záleží na svete a na všetkých, ktorí skutočne potrebujú mier, či bude Rusku dovolené opäť klamať,“ dodal Zelenskyj.

Prezident Ukrajiny ešte skôr v utorok popoludní privítal dohodu o pozastavení útokov v Čiernom mori. Označil ju za "krok správnym smerom", ale kritizoval záväzok USA pomôcť Rusku s vývozom poľnohospodárskych produktov.

"Je príliš skoro povedať, či to bude fungovať, ale boli to správne stretnutia, správne rozhodnutia, správne kroky. Nikto nemôže obviniť Ukrajinu, že po tomto nesmeruje k udržateľnému mieru," vyhlásil Zelenskyj na tlačovej konferencii v Kyjeve.

Ukrajinský prezident zdôraznil, že Kyjev svoju časť dohody dodrží. Hoci Rusku nedôveruje, "urobíme svoju prácu tak aby sme implementovali dohody zo stretnutia Ukrajiny a USA", povedal Zelenskyj. Tiež dúfa, že prímerie na mori sa začne okamžite.

V prípade, že by Rusko dohodnuté podmienky porušilo, Zelenskyj bude podľa vlastných slov od amerického prezidenta Donalda Trumpa požadovať dodávky ďalších zbraní a nové sankcie voči Rusku.

Zelenskyj však kritizoval rozhodnutie Washingtonu pomôcť obnoviť prístup Ruska na svetový trh s poľnohospodárskymi výrobkami "Domnievame sa, že ide o oslabenie pozície a oslabenie sankcií, zatiaľ nepoznáme podrobnosti tohto bodu," ozrejmil.

Podľa Zelenského sa tiež ukrajinskí a americkí predstavitelia dohodli, že tretie strany, ako napríklad Turecko, by mohli dohliadať na aspekty dohodnutého prímeria.

"Toto nie je zlá vec, napríklad niekto z Európy alebo napríklad Turecko sa môže podieľať na situácii na mori a možno niekto z Blízkeho východu na situácii v energetike," povedal Zelenskyj s odkazom na dohodnuté prímerie v týchto dvoch oblastiach.

Na uzavretie dohody bezprostredne reagoval tiež ukrajinský minister obrany Rustem Umerov, ktorý bol súčasťou ukrajinskej delegácie v Saudskej Arábii. Varoval, že Kyjev bude brať pohyb ruských vojnových lodí "mimo východnej časti" Čierneho mora ako porušenie dohody.

Zdôraznil, že v takomto prípade "bude mať Ukrajina plné právo uplatniť právo na sebaobranu".

V príspevku na sociálnej sieti tiež vyzval na dodatočné rokovania o podrobnostiach dohody.

"Je dôležité čo najskôr uskutočniť ďalšie technické konzultácie s cieľom dohodnúť všetky podrobnosti a technické aspekty vykonávania, monitorovania a kontroly (prijatých) opatrení," napísal.

Rusko a Ukrajina na seba medzičasom stále útočia:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok