V osade vyrástlo nelegálne autovrakovisko. Po tom, ako sme prípad medializovali, zmizlo nevedno kam
V osade na okraji Žehry vyrástlo nelegálne autovrakovisko. Miestni obyvatelia tam privážali svoje staré automobily bez toho, aby ich odhlásili z evidencie a nechali ekologicky zlikvidovať. Kým starosta v tom problém nevidí, ekológ áno.
Nelegálne autovrakovisko v Žehre: Polícia začala konať
Na okraji osady v Žehre vyrástlo v priebehu niekoľkých mesiacov nelegálne autovrakovisko. Staré, nepojazdné vozidlá sa tam postupne hromadili, no miestnym úradom to neprekážalo.
„Oni si tie autá poopravujú. Tam nie je vrakovisko. Oni si tie autá väčšinou opravujú sami,“ tvrdí starosta Žehry Marián Mižigár (Strana moderného Slovenska).
Realita však naznačuje niečo iné. Vozidlá sú v takom stave, že ich oprava je prakticky nemožná. Oveľa pravdepodobnejšie je, že ich majitelia na mieste jednoducho nechali.
Ekologické riziko a zásah polície
Neodborné rozoberanie starých áut predstavuje vážne environmentálne riziko. Motorový olej a iné nebezpečné látky môžu kontaminovať pôdu aj vodné zdroje.
Len prekážajú. Z Bratislavy pomaly miznú vraky. Radíme: Kam zavolať a ako poraziť byrokraciu

„Pár mililitrov oleja robí z pitnej vody nepitnú. Ak sa mikrogramy dostanú do pôdy, ničia všetky mikroorganizmy, ktoré ju udržujú výživnou,“ vysvetľuje ekológ Dušan Bevilaqua.
Keďže obec nekonala, prípad si prevzala polícia.
„Prípadu sa venujú policajti kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi. Vykonávajú operatívne úkony smerujúce k začatiu trestného stíhania pre podozrenie zo spáchania trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi,“ uviedla hovorkyňa KR PZ Košice Lenka Ivanová.
Likvidácia autovrakov má jasné pravidlá
Na Slovensku existujú legálne postupy, ako sa zbaviť starého auta – bez porušenia zákona a s minimálnymi nákladmi.
„Vozidlo musí mať 90 % pôvodnej hmotnosti, vrátane karosérie, motora, prevodovky či katalyzátora. Autorizovaná firma ho prevezme a automaticky odhlási z evidencie,“ vysvetľuje prevádzkovateľ legálneho autovrakoviska Ľubor Pavlík,
Krátko po tom, ako sa o problematiku začala zaujímať televízia ta3, vraky z miesta zmizli. Ich súčasná lokalita zatiaľ nie je známa. Okrem polície sa prípadom zaoberajú aj orgány ochrany životného prostredia.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac