Len prekážajú. Z Bratislavy pomaly miznú vraky. Radíme: Kam zavolať a ako poraziť byrokraciu
Bratislavské mestské časti riešia stovky dlhodobo odstavených áut, najmä v Ružinove a Petržalke. Niektoré vraky znečisťujú prostredie alebo slúžia ako útočisko pre ľudí bez domova.
Ulice Bratislavy sú podľa samospráv dlhodobo preplnené autami, pričom mnohé z nich sú nepojazdné vraky. Najväčší problém s dlhodobo odstavenými vozidlami mali v uplynulých štyroch rokoch mestské časti Ružinov a Petržalka.
V Ružinove evidovali približne 700 takýchto áut, v Petržalke viac ako 500.
Kto môže vozidlo odstrániť?
„Za posledné štyri roky evidujeme 700 dlhodobo odstavených vozidiel, z toho 630 sa už podarilo vyriešiť. Aktuálne máme 25, ktoré sú v lehote – čakajú buď na odstránenie, alebo na obnovenie STK a EK, a 7 vozidiel čaká na odťah,“ uviedla Adela Vavrušová z komunikačného oddelenia mestskej časti Bratislava–Ružinov.
Podľa platného postupu môže vrak z verejnej komunikácie odstrániť jej správca, teda mesto alebo mestská časť. Najskôr sa však musí preveriť, či je technická a emisná kontrola po dobe platnosti minimálne šesť mesiacov.
Nulové emisie do roku 2035. Európska komisia potvrdila ciele pre nové automobily, za ich porušenie hrozia pokuty

Až následne sa zisťuje, komu vozidlo patrí. Správca komunikácie potom vyzve majiteľa, aby vozidlo odstránil do dvoch mesiacov. Ak tak neurobí, správca môže nariadiť jeho odťah.
Okamžitý odťah
Osobitnú kategóriu predstavujú vozidlá, ktoré už výrazne narúšajú životné prostredie. Ide o autá so zapustenými pneumatikami, plné odpadu alebo také, v ktorých sa zdržiavajú ľudia bez domova.
„Ak hliadka mestskej polície zistí staré vozidlo, ktoré znečisťuje životné prostredie alebo nemá tabuľky s evidenčným číslom, nariadi bezodkladne jeho odťah,“ informovala hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac