DRG systém môže zachrániť slovenské nemocnice. Využijeme jeho potenciál?
Rozpočtová vyhláška na tento rok, ktorá rozdeľuje financie v zdravotníctve, ešte stále neuzrela svetlo sveta. Rezort zdravotníctva dostane o 700 miliónov eur viac ako vlani, no napriek tomu odkazuje, že takmer 10 miliardový rozpočet, je nedostatočný.
Rozpočtová vyhláška, ktorá určuje rozdelenie financií v zdravotníctve, meškala vždy. Tento rok to však spôsobuje problémy aj Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý nevie, či môže uvaliť sankcie za jej neplnenie. Deficit finančných zdrojov v rezorte je citeľný.
Slovensko za poistencov štátu platí menej než Česko
Zdravotníctvo na Slovensku je financované najmä zo zdravotných odvodov. Štát pritom platí za nezamestnaných, deti, dôchodcov a ženy na materskej dovolenke. Problémom však je, že Slovensko za svojich poistencov odvádza len dve tretiny toho, čo napríklad Česká republika.
„Musí vedieť zdravotníctvo financovať minimálne na jedného poistenca štátu tak, ako to dokáže robiť Česká republika,“ upozorňuje generálny riaditeľ Penta Hospitals International Peter Lednický.
Ministerstvo zdravotníctva mešká s rozpočtovou vyhláškou. Ovplyvňuje to celý sektor a chod ambulancií

Nemocnice sa opäť zadlžujú
Ďalším problémom zdravotníctva sú rastúce dlhy štátnych nemocníc.
„Len pred dvoma týždňami boli slovenské štátne nemocnice opäť oddlžené sumou viac ako 90 miliónov eur. To je cena jednej novej nemocnice,“ dodáva Lednický.
Lekári volajú po väčšej transparentnosti pri nastavovaní platieb. „Ak by boli zmluvy verejné, kontrolovateľné a porovnateľné, pomohlo by to riešiť aj problém zadlžovania nemocníc,“ myslí si predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
Výpovede lekárov vraj priniesli výsledky. Odborári hovoria o zlepšení podmienok pre pacientov aj zdravotníkov

DRG systém ako spravodlivejšie financovanie nemocníc
Jedným z riešení má byť DRG systém, ktorý určuje presnú výšku platby nemocniciam za hospitalizovaného pacienta. Cieľom je spravodlivejšie financovanie zdravotnej starostlivosti.
„Nemocnice by nemali dostávať rovnaké platby len na základe počtu pacientov, ale podľa náročnosti ich liečby. Tých 50 pacientov môže byť trikrát náročnejších ako iných 100,“ vysvetľuje Visolajský.
V súčasnosti sa cez DRG vykazuje približne 15 % diagnóz, no nemocnice stále nie sú podľa tohto systému platené. Odborníci upozorňujú, že DRG je už pripravený, stačí ho začať reálne používať.
„Musíme posúvať úhradový mechanizmus k vyššiemu percentu úhrad cez DRG. To prinesie väčšiu transparentnosť, efektívnosť a lepšiu kvalitu starostlivosti pre pacienta,“ zdôrazňuje predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič.