Ministerstvo zdravotníctva mešká s rozpočtovou vyhláškou. Ovplyvňuje to celý sektor a chod ambulancií

Plán na rozdelenie peňazí v zdravotníctve stále nie je známy. Ministerstvo mešká s rozpočtovou vyhláškou už vyše mesiaca. Ovplyvňuje to celý sektor a ohrozuje chod ambulancií.

Vyhláška, ktorá rozdeľuje financie v zdravotníctve, mala byť hotová 15. januára. Mešká preto, lebo rezort zdravotníctva musí zarátať finančné dopady nedávno prijatej legislatívy. Ambulancie a nemocnice stále nevedia, koľko peňazí tento rok dostanú. 

"Rozpočtová vyhláška mešká, ja sa predtým neskrývam, žiaľ, je tomu tak, pomaly už každý rok, možno tento rok to má aj nejakú objektívnu príčinu v kontexte vyjednávaní s predstaviteľmi lekárskych odborárov," povedal minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

"Sme diskomfortní s tým, ak je programová vyhláška nastavená rigidne, a bráni nám nakupovať zdravotnú starostlivosť podľa zdravotných potrieb našich poistencov," uviedla riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Dajana Petríková.

Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti sa kráti čas na vyjednávanie so zdravotnými poisťovňami. Niektorým ambulanciám končia zmluvy už tento mesiac, iným v apríli. To či ich predĺžia je otázne. 

Lekári nevylučujú zvyšovanie poplatkov či zavádzanie nových

"Vinou štátu, ktorý mešká s dodaním toho, čo by mal, sme my v podstate v čase platnosti tých dodatkov neboli schopní si tie zmluvy dohodnúť, pretože poisťovne, nemajú o čom rokovať, keď nevedia, koľko majú peňazí," povedala alergologička zo Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová.

"My už sme perspektívne vedeli, že vyhláška nevyjde tak, ako má, aj keď zákon hovorí jasne. Takže my sme posunuli všetky naše rokovania," uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

"Ešte do konca mesiaca bude postúpená do štandardného legislatívneho procesu," podotkol minister zdravotníctva.

"Aktuálne rokujeme s ministerstvom zdravotníctva tak, aby došlo aspoň k sprehľadneniu a k flexibilite programovej vyhlášky," dodala Dajana Petríková.

Ak by ambulancie mali ohrozené zmluvy so zdravotnými poisťovňami, odnesie si to peňaženka pacienta. Lekári nevylučujú zvyšovanie poplatkov či zavádzanie nových. 

"My vlastne máme vysvetliť pacientovi, prečo bude musieť byť spoplatnená nejaká zdravotná starostlivosť napriek tomu, že štát deklaruje, že zdravotná starostlivosť je zadarmo," povedal Marián Šóth.

"V takomto modeli už bohužiaľ funguje stále viac ambulancií, ktoré buď už pri otvorení nemajú záujem o zazmluvnenie so zdravotnými poisťovňami," informovala Jaroslava Orosová.

Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov sa obáva, že sme na najlepšej ceste k priamym platbám vo väčšine ambulancií. 

"Zdravotná starostlivosť bohužiaľ sa na Slovensku začína stávať niečím, čo si môžu dovoliť len bohatí, čo nás veľmi mrzí, pretože je to naozaj spôsobené tým, ako štát jednak nedostatočne financuje zdravotníctvo a jednak neefektívne nakladá s tými zdrojmi, ktoré do zdravotníctva idú," dodala Jaroslava Orosová.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok